کد خبر : 1455
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶

مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی در گفت و گو با «نسیم جم»: بی پولی در فوتبال ایران همه گیر شده، ما هم مثل بقیه!/ رضائیان: پارس جم دولتی است اما از منابع غیر دولتی هزینه می کند

مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی در گفت و گو با «نسیم جم»: بی پولی در فوتبال ایران همه گیر شده، ما هم مثل بقیه!/ رضائیان: پارس جم دولتی است اما از منابع غیر دولتی هزینه می کند

به گزارش نسیم جم، هرچند استان بوشهر گنجی از ثروت در دل نهان دارد ولی نتوانسته از این ظرفیت در توسعه ی خود بهره ببرد. شهرستان های جنوبی استان با میزبانی از سرمایه عظیم که می تواند به تنهایی بودجه کشور را تامین کند­ و میزبانی بیش از ۴۰ ساله از صنایع وابسته به وزارت

به گزارش نسیم جم، هرچند استان بوشهر گنجی از ثروت در دل نهان دارد ولی نتوانسته از این ظرفیت در توسعه ی خود بهره ببرد. شهرستان های جنوبی استان با میزبانی از سرمایه عظیم که می تواند به تنهایی بودجه کشور را تامین کند­ و میزبانی بیش از ۴۰ ساله از صنایع وابسته به وزارت نفت هیچ وقت بر روی یک سیر و روال منطقی به سمت توسعه در حرکت نبوده است.

برخلاف استان بوشهر، اصفهانی ها همواره از وجود صنایع موجود در استان شان بهره برده و حالا علاوه بر دو تیم در لیگ برتر فوتبال دارای مدیران ارشد کشوری نیز در ورزش شده­اند. یافتن دلایل این امر سخت و دشوار نیست؛ آنها به واسطه برخورداری از سیستم، تشکیلات مناسب و پیشرو و برنامه ریزی شان توانسته­اند در سطح اول فوتبال کشور خودنمایی کنند.

بی شک وقتی در هر عرصه ای صاحب تشکیلات پیشرو باشیم، می‌توان همواره در اوج بود و به جلو حرکت کرد که رمز و راز عدم موفقیت در استان به نوع تفکرات تصمیم‌گیران ارشد استانی برمی‌گردد. با این مقدمه سراغ مدیر عامل باشگاه پارس جنوبی رفته و از حواشی ایجاد شده از بابت مسائل مالی و اعتصاب بازیکنان و تجمع هواداران تیم پارس جم با وی گفت و گویی مختصر داشته که توجه شما را به آن جلب می کنیم:

-نسیم جم: جناب رضائیان شما در جلسه­ای که با حضور تارتار سرمربی تیم پارس جنوبی جم و مدیرعامل منظقه ی ویژه ی پارس تشکیل شد حضور داشتید که ظاهرا” خروجی خوبی داشته و مقرر شده ۴۰ درصد از مطالبات بازیکنان پرداخت شود.

رضاییان: خود منطقه ویژه که نمی‌تواند پرداخت کند، ولی آقای موسوی تلاش‌هایی و رایزنی‌هایی کرده تا ان‌شاءالله ۵۰-۴۰ درصد مطالبات بازیکنان پرداخت ‌شود. اتفاقا از روزی که مدیرعامل ورود کرده به منطقه، گفته یکی از دغدغه‌هایش این است، چون این تیم دلخوشی مردم است و کار را انجام می‌دهد.

– نسیم جم: در اوایل فصل که تیم بسته می‌شد، آیا شما فکر می‌کردید تیم با چنین مشکلاتی مواجه شود؟ یا به قول معروف بی گدار به آب نزدید؟

رضائیان: بحث بی‌گدار به آب زدن نیست، بحث این است که این مشکلات فوتبال ما است. این نیست که ما بگوییم فقط جم این مشکل را دارد. مگر پرسپولیسی­ها اعتصاب نکردند؟ مگر تیم استقلال خوزستان و سپیدرود رشت وضعیت خوبی دارند؟ همه همین مشکلات ما را دارند. مشکلات اپیدمی دامنگیر همه فوتبال ایران است و ما هم جزء آن هستیم و دامن ما را هم گرفته، ولی باید همه دست به دست هم بدهیم و مشکلات را حل کنیم، چون زندگی این تیم و زندگی این شهر با این هوادارانش باید برای همه و برای مسئولان ارزش داشته باشد و حمایت کنند.

– نسیم جم: مسئولان پشت تریبون که قرار می‌گیرند، خوب شعار می‌دهند. در عمل هم آیا با شما همراه هستند؟ ما چیزی که شنیده بودیم، این است که آیت‌الله بوشهری (نماینده ولی فقیه در استان) خیلی دغدغه داشته و با تلاش‌های ایشان مبلغی برای تیم واریز شده است. آیا دیگر مسئولان در عمل هم همراه شما هستند یا  فقط اینکه به تریبون می‌رسند این دغدغه را دارند؟

رضائیان: نه، واقعیتش این است که آیت‌الله صفایی بوشهری در اوایل فصل خیلی ما را حمایت کردند و رایزنی‌هایی هم کردند. ما یکسری قوانینی داریم که این قوانین دست و پای همه را گرفته و دولت هم نمی‌تواند واقعا این کار را بکند، مگر اینکه قانون تغییر پیدا کند. همه دوست دارند کمک کنند، همه دوست دارند دلخوشی مردم را ببینند و هر کسی در حد وسع خودش باید تلاش کند، ولی تلاش‌ها باید بیشتر باشد تا مشکلات این تیم اساسی حل شود.

-نسیم جم: الان باشگاه خصوصی است یا دولتی؟

رضائیان: دولت نمی‌تواند در باشگاه هزینه کند، ما باید از منابع غیردولتی برای تیم هزینه کنیم. تیم فعلا دولتی است، ولی از منابع غیردولتی استفاده می‌کند.

– سهم پتروشیمی‌ها در کمک به تیم و باشگاه چقدر است؟

رضائیان: همه را پتروشیمی‌ها می‌دهند.

– نسیم جم: یعنی الان پتروشیمی‌ها بدون منت دارند کمک می‌کنند؟

بله، دارند کمک می‌کنند.

– نسیم جم: مبلغی هم که الان واریز شده، از پتروشیمی‌ها است؟

رضائیان: بله.

-نسیم جم: آیا بستن تیم پارس جم با ۱۵ میلیارد تومان صحت دارد؟

رضائیان: بله؛ حتی کمتر از ۱۵ میلیارد است. البته ۱۵ میلیارد برای کل هزینه است. ما از روزی که ورود کردیم به لیگ برتر تا الان ۱۵ میلیارد هم هزینه نکردیم.

-نسیم جم: پولی نبوده که هزینه کنید؟!

رضائیان: پولی نبوده که ما صرفه‌جویی کردیم. شما وقتی می‌روی و وارد یک مجموعه می‌شوی، پول هم که نباشد، برای خودت تعهد ایجاد می‌کنی. ما نگذاشتیم آن تعهد ایجاد شود. شما الان نگاه کنید تمام تیم‌های لیگ برتری یک مشکلی ندارد، ولی ما آن کار را نکردیم. الان پرونده‌های باز در کمیته انضباطی این تیم‌ها برمی‌گردد به همین که با دست خالی رفتند و تعهد ایجاد کردند؛ ما این کار را نکردیم.

-نسیم جم: شما یک پرونده دارید که رأی صادر شد؟

رضائیان: پرونده آقای ایمان سلیمی بود که کمیته تعیین وضعیت متاسفانه بدون حضور ما تشکیل شد و نظرات ما را نگرفت و رأی غیابی صادر کرد و ما اعتراض کردیم به کمیته استیناف و گفتیم مطالبات ایشان این مبلغ است، مراجعه کند و پولش را بگیرد.

-نسیم جم: با حضور آقای موسوی عنوان مدیرعامل منطقه ی ویژه ی اقتصادی انرژی پارس به ظاهر زمزمه رفتن شما از مدیر عاملی باشگاه مطرح شده؛ شما در این خصوص خودت اطلاعی داری یا اظهارنظری می‌کنی ؟

رضائیان: نه، من هیچ اظهارنظری نمی‌کنم. بنده تا روزی که هستم با قدرت کار می‌کنم، روزی که نباشم، آرزو می‌کنم که این تیم موفق باشد.

نسیم جم: فکر نمی‌کنید از ظرفیت تیم‌های جوانان و نوجوانان برای کمک و کاهش هزینه‌های تیم بزرگسالان بهره برداری نشده است؟

رضائیان: از روزی که تیم وارد لیگ دو شد، ما به این کار اعتقاد داشتیم. آکادمی را راه اندازی کردیم؛ الان آکادمی ما در AFC ثبت است. ما کارهایی کردیم و متاسفانه این انعکاس پیدا نکرده و این ضعف ماست.

-نسیم جم: نه، اتفاقا خیلی خوبی است. شما نقش­تان را خوب ایفا کردید و تایج خوب و مطلوبی گرفتید. ولی ماحصل این زحمات شما برای کارهایی که کردید در تیم بزرگسالان دیده نمی‌شود.

رضائیان: ما این فرایند را انجام دادیم، ولی این یک سال و دو سال و سه سال که اتفاق نمی‌افتد. شما نگاه کنید الان فولاد خوزستان؛ الان چند درصد از تیمش … اکثرا از بیرون جذب می‌کند. استقلال، پرسپولیس که قدمتشان چندین سال است که در فوتبال ایران است. آکادمی خوب است؛ باید پرورش دهی، ایجاد انگیزه کنی. ما الان در کلیه رده‌ها فعال هستیم. ما استعدادیابی می‌کنیم در منطقه، ولی اینکه چند سال به ثمر بنشیند، بستگی به ظرفیت اینها دارد. در جمعیت کمی مثل شهر جم نباید توقع داشته باشید ظرف دو یا سه سال ۳۰ یا ۴۰ درصد بازیکنان بومی باشند.

-نسیم جم: اصلا چنین توقعی وجود ندارد. یعنی بین هواداران یا مردم و یا مطالبه‌گران اجتماعی هم حتی این توقع نیست.

رضائیان: شما الان نگاه کنید تیم پایه های ما ۸۰ درصدش از این منطقه است، نوجوانان ما به صورت کامل، نونهالان ما کامل، الان ۴۰۷ نفر نوآموز داریم در مدرسه فوتبالمان. خیلی است، یعنی شما حساب کنید یک درصد هم بگیرید؛ هرچه بچه در این شهرستان است، در آکادمی ما است. تیم امید ما، تیم جوانان ما، تیم نوجوانان ما و حتی تیم بزرگسالان ما، هر کسی احساس می‌کند در هر رده‌ای و هر ظرفیتی می‌تواند در این تیم‌ها باشد، شرکت کند، من شخصا دستور می‌دهم تا از او استفاده شود؛ ولی در هر صورت حتما نظر مربی بوده است. مربی که دوست ندارد یک بازیکنی از بیرون بیاورد که هم‌طرازش در سطح شهرستان باشد.

– نسیم جم: فرمودید دو یا سه سال برنامه‌ریزی تان نتیجه خواهد داد. یعنی  سال آینده از این هزینه‌ای که شده، بهره‌برداری می‌شود؛ موافقید؟

رضائیان: این یک فرایند است که با یک سال و دو سال نمی‌شود. شما نگاه کنید الان فوتبال، فوتبال حرفه‌ای است. ما الان پتانسیلی که در تیم‌های پایه داریم؛ الان دروازه‌های امیدهای ما فیکس ایران جوان بازی می‌کنند. این بازیکن رفته آنجا، تجربه کسب می‌کند و برمی‌گردد می‌آید و این روال کار است و حرفه‌ای‌گری یعنی این. این نیست که ما بگوییم الان می‌رویم از آکادمی تیم امیدمان برمی‌داریم و می‌گذاریم در تیم بزرگسالان­مان. این هیچ کجا عرف نیست، ولی ما کمک می‌کنیم به منظور کاهش هزینه‌مان، به منظور آن توسعه پایدار و آن عرق و علاقه‌ای که بین مردم­مان ایجاد می‌کرد، از قِبَل وجود همین بازیکنان؛ الان آقای علی دشتی یا آقای پورامینی از برازجان مثلا می‌آید، چقدر هوادار از برازجان می‌آید اینجا، یا پارسا ل علی دشتی بود، چقدر هوادار از کنگان می‌آمد. ما دنبال این چیزها هستیم، ما اصلا فراری از این چیزها نیستیم و استقبال هم می‌کنیم. وقتی علی دشتی پیشنهاد دارد، وقتی اصرار می‌کند به رفتن، ما که نمی‌توانیم جلوی رفتن او بگیریم.

-نسیم جم: این که برای باشگاه مفید و خوب است. شما یک بازیکنی را پرورش دادید، الان هم به نفع باشگاه به فروش می‌رسد.

رضائیان: بله، سیاست ما هم همین است.

-نسیم جم: رهاورد این تیم‌ها منهای شور و نشاط فکر می‌کنید برای استان چه بوده است؟

رضائیان: این تیم فوتبال هم از نظر اقتصادی و هم از منظر اجتماعی برای استان و شهرستان منفعت زیادی دارد. الان شهرستان دیده شده، استان دیده شده، عسلویه دیده شده، مردم می‌آیند. ما الان با تراکتورسازی بازی داریم که این همه سال قدمت دارد. تراکتورسازی‌ای که از آذربایجان ۷۰ هزار نفر می‌روند آنجا؛ ظرفیت هزینه‌ای که تراکتورسازی کرده چقدر است؟ می‌آید در سطح شهرستان ما، می‌بیند و تبادل فرهنگی می‌شود. شرایط اقتصادی‌اش را نگاه کنید؛ این نیست که مثلا محدود باشد. قطعا وقتی یک تیمی می‌آید اینجا؛ الان احساسش برای شهرستان نیاز به هتلینگ است. وقتی تمام مغازه‌ها؛ مثلا یک خوابگاهی اینجا برای اداره بندر است. ببینید چقدر درآمد دارد در طول ماه. این خیلی ارزش دارد. شاید محسوس نباشد، ولی شما الان یک سرانگشتی نگاه کنید، آن حاشیه‌هایی که این تیم دارد، درآمدهای حاشیه‌ای که این تیم دارد، کم نیست.

– نسیم جم: برای شما همین مسئله هم مهم است؟

رضائیان: خیلی، خیلی. مسائلی که تاثیر اجتماعی روی شهرستان بگذارد، منافع اقتصادی برای شهرستان داشته باشد، این اولویت وزارت نفت بود در زمانی که در لیگ بود. مسئولیت‌های اجتماعی بود، وگرنه وزارت نفت دنبال تبلیغ و درآمد برای خودش نیست.

– نسیم جم: شما در همین زمینه اگر بخواهید مصداقی صحبت کنید، چه مثالی می‌توانید بزنید؟

رضائیان: ما روزی که این تیم را در لیگ دو تحویل گرفتیم، ۵۰ تا تماشاگر نداشت. درست است سطح فوتبالش فرق می‌کند؛ ولی الان مردم با این تیم زندگی می‌کنند. من در یک شهرک زندگی می‌کردم، خدا شاهد است بازی‌های تیم در لیگ دو را اصلا نمی‌دانستم کجا برگزار می‌شود، ولی الان محصول شده برای مردم، سنتی مردم است. شما امروز اعتراص مردم را ببینید؛ چون با این تیم دارند زندگی می‌کنند.

– نسیم جم: ما می‌گوییم تا با این تیم زندگی می‌کنند، باید این شور باشد یا نه، از رهاورد این فوتبال باید یک چیزی دست مردم را بگیرد. چقدر مردم در سودآوری این تیم نقش دارند؟

رضائیان: هرچه پرسپولیس برای مردم تهران رهاورد دارد، ما نصفش را می‌دهیم . رهاورد خاصی که ندارد. مثلا دیشب یوونتوس بازی داشت، شما چرا نشستید بازی را ببینید؟ مگر آقای… رفت یوونتوس، باشگاه یوونتوس آمد و پول داد به مردم شهر تورین؟ شما الان وارد ورزشگاه رئال مادرید شوید، من ساکن مادرید باید بروم پیراهن باشگاه رئال مادرید را ۲۰ درصد بالاتر از قیمت عرف بخرم. برای چی؟ برای اینکه کمک بکنم.

– نسیم جم: این اتفاق چقدر برای جم رقم خورده است؟

رضائیان: چون در ایران کپی‌رایت معنا ندارد، نمی‌شود این کار را بکنیم. الان ورزشگاه … ؛ شما بگویید چقدر پیراهن پارس جنوبی جم را طی این دو، سه ساله رفت کپی کرد و فروخت و اگر قانون بود در مملکت ما، این حق نداشت این کار را بکند. ما باید یک فروشگاه معرفی می‌کردیم ….

– نسیم جم: شنیده شده تارتار پولش را گرفته و در مواقعی که نیاز است بازیکنان را علم می‌کند!

رضائیان: نه، ایشان یک ریال هم نگرفته است.

– نسیم جم: مشکلات تیم در فصل قبل هم وجود داشت، ولی دیده می‌شود یک رسانه‌ای مثلا مرتب به مشکلات تیم می‌پردازد و بولدش می‌کند. شما در این خصوص چه نظری دارید؟

رضائیان: در هر صورت ما که نمی‌خواهیم بگوییم تیم ما مشکلات ندارد، ولی دوست داریم همه در کنار ارائه مشکل، راهکار هم بدهند. ما در شهرستان هم رسانه‌ای داریم که با غرض شخصی دارد مشکلاتی را علیه تیم ایجاد می‌کند.

– نسیم جم: اینها مشخص است که هر اتفاقی در تیم می‌افتد که به نفع عوامل تیم است، همین رسانه مذکور اینها را بولد می‌کند. اگر یک رسانه شهرستان بخواهد این کار را بکند، چه برخوردهایی که با آن نمی‌کردند. فکر نمی‌کنید این دیگر نخ‌نما شده باشد ؟

رضائیان: باید بررسی کنیم و ببینیم چگونه است؛ برای من جالب است.

– نسیم جم:آیا مدیر عامل منطقه ویژه پارس در خصوص ادامه کار تارتار با شما صحبتی داشته، یا اینکه با حضور ایشان در تیم موافق است؟

رضائیان: ما امروز اولین جلسه‌ای بود که خدمت ایشان رسیدیم و ایشان قول دادند که همچنان حمایت کنند. تیم دارد نتیجه خوبی می‌گیرد، ایشان هم تلاش می‌کند و هیچ کس هم دست به شرایط تیم نمی‌زند. نه، ایشان هیچ بحثی در این خصوص نکردند.

– نسیم جم: داستان رایزنی تارتار با تیم فولاد چه بود؟

رضائیان: باشگاه فولاد با آقای تارتار مذاکره داشته؛ کار غیراخلاقی کرده است. وقتی که یک مربی با یک باشگاهی قرارداد دارد، اخلاق عرف می‌گوید رعایت کنند و لااقل اگر می‌خواهند، با باشگاه مذاکرات کنند. که من مراتب را به ایشان انتقال دادم و ایشان هم پذیرفتند و گفتیم آقای تارتار هم قطعا در تیم می‌ماند.

-نسیم جم: جهت تامین منافع مالی به غیر از این رایزنی‌ها که با پتروشیمی و منطقه ویژه داشتید، آیا اقدام دیگری هم در دست اقدام دارید؟

رضائیان: ما با اسپانسرها قرارداد ایجاد کردیم، قرارداد امضا شده و به امضای طرفین هم رسیده، ولی این تغییر و تحولاتی که صورت گرفته، باید ان‌شاءالله یک صحبتی کنیم و فرایند را اجرایی کنیم.

– نسیم جم: با سپاس از جناب آقای رضائیان مدیر عامل محترم باشگاه پارس جنوبی جم که وقت خود را در اختیار ما گذاشتند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.