کد خبر : 1516
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱

از نهضت آسفالت تا تلاش برای ساخت جاده سلامت گفت و گو با رئیس شورای اسلامی و شهردار شهر « ریز »

از نهضت آسفالت تا تلاش برای ساخت جاده سلامت  گفت و گو با رئیس شورای اسلامی و شهردار شهر « ریز »

  شهر ریز با جمعیت حدود ۴ هزار نفر یکی از شهرهای شهرستان جم است. این منطقه تاریخی در ۱۵ مرداد ۱۳۸۴ به شهر ارتقاء پیدا کرد. در گفتگویی با شهردار و رئیس شورای شهر ریز، به جزئیات تحولات و فعالیت های این دو نهاد برای آبادانی و توسعه این شهر پرداختیم. از تلاش ها

 

شهر ریز با جمعیت حدود ۴ هزار نفر یکی از شهرهای شهرستان جم است. این منطقه تاریخی در ۱۵ مرداد ۱۳۸۴ به شهر ارتقاء پیدا کرد.

در گفتگویی با شهردار و رئیس شورای شهر ریز، به جزئیات تحولات و فعالیت های این دو نهاد برای آبادانی و توسعه این شهر پرداختیم. از تلاش ها برای توسعه متوازن که شامل همه محلات شود تا فعالیت های فرهنگی و کمک به کتابخانه ها و کتابخوانی. از فعالیت های عمرانی در زمینه آسفالت تا تلاش برای ساخت جاده سلامت. از فعالیت های زیرساختی تا تجهیز پارک ها و مجموعه های اوقات فراغت.

با این حال، این دو مقام ارشد شهری، کمبود بودجه و مشکلات مالی را به عنوان بزرگترین مانع و مشکل در برابر فعالیت های عمرانی – فرهنگی شهر می دانند.

بخش نخست متن کامل مصاحبه از گذر خوانندگان می گذرد.

 

– نسیم جم: آقای شریفی یک گفت وگوی دوسویه است از سمت شورای شهر و همچنین از سمت مدیریت شهری. منتهی این باب گفتگو باز است. در بدو امر هم از آقای شریفی‌نژاد بپرسیم که شورای شهر ریز در استان زبانزد خاص و عام و شد و آن هم به دلیل همدلی و ائتلافی که در ابتدا شکل گرفت و این ائتلاف هم فکر کنم در استان تک بود. شما در این خصوص صحبت کنید.

شریفی نژاد: از بدو شروع انتخابات بنا به پیشنهاد بزرگان شهر و خودم، تصمیم گرفتیم که در قالب گروه نواندیشان در انتخابات شهر ریز شرکت کنیم. کاری که در شهر و شاید در شهرستان و حتی استان نو بود و این اتفاق افتاد. شاید بعضی هم این برایشان قابل قبول نبود اما ما به این سمت حرکت کردیم و در واقع جواب داد و در انتخابات از گروه نواندیشان چهار نفر رأی آوردند که همین اتفاق شورای ریز را به عنوان یک پدیده معرفی شد. امیدواریم این یک الگویی باشد برای آینده که ان‌شاءالله در شهرهای همجوار ما این اتفاق بیفتد.

 

-نسیم جم: آقای علیزاده شما مهندس عمران و شهردار منتخب شهر هستید. در همین خصوص با توجه به این‌که این اتفاق افتاده و یک شورای کاملا همسو انتخاب شد و همان یک تک عضوی هم که منهای ائتلاف بود اذعان دارد به این همدلی و همگام است با شورا؛ این ائتلاف و این همدلی چه کمکی به اهداف شهرداری شما می‌کند؟

 

 

علیزاده: همین طور که جناب آقای شریفی فرمایش دادند یک همدلی بین مردم و شورا اتفاق افتاد و ما هم با توجه به این‌که در این مجموعه بودیم به‌عنوان سرپرست و بعدا به‌عنوان شهردار انتخاب شدیم. شوراها واقعا همراه هستند. شوراها هستند که همیشه کار برای مردم را یک نوع لذت می‌دانند و این باعث شد که ما بیشتر تشویق کنیم برای این کار. ما بیشتر ترغیب می‌شویم که به این سمت برویم. شاید در آن برهه‌ای که ما مسئولیت نداشتیم کمتر آن را می‌دیدیم ولی وقتی می‌بینیم که پنج نفر از اعضای شورا با یک همدلی خاصی کمک می‌کنند به ما و یک اتحاد خوبی در افتتاح پروژه‌ها دیدیم. مثلا سه نوبت قبل حضور مردم در افتتاح‌ها خیلی کمرنگ بودند، ولی وقتی نگاه می‌کنیم عکس‌ها هست تصویرها  هست، حضور فرماندار، حضور خانم دکتر الماسی، در بخش، در شهر و ازدحام خیلی خوبی از مردم که حضور پیدا کردند. ‌این نتیجه یک همدلی بود.

 

در عوض مسئولیت ما هم سنگین‌تر می‌شد وقتی که هر چقدر مردم مطالبه‌گر می‌شدند. باعث می‌شد ما مرتب افرادی داشتیم که مطالبه آسفالت داشتند، مطالبه آبادی شهرشان را داشتند و این مسئولیت ما را بیشتر می‌کرد و الحمدلله با همکاری و همفکری مجموعه شهرداری و مجموعه شورا از آن فشارهای اولیه رد شدیم و الان یک آرامش خوبی داریم. مردم همراه ما هستند و همچنین شورا. همه اعضای شورا باهم داریم در مسیر یک هدف که اعتلا و پیشرفت شهر است با هم گام برمی‌داریم.

 

– نسیم جم: آقای شریفی اصولا در فرهنگ مطالبه‌گری ما نیمه خالی لیوان را می‌بینیم. الان شهردار ریز با داشتن چنین شورایی چه میزان توانسته نگاه شهروندان را در حوزه مطالبه‌گری عوض کند؟

 

شریفی نژاد: با شروع کار شورای پنجم، تمام تلاش و توان ما بر این بوده و هست که نشست‌های متعددی با تمام قشرهای مردم در حوزه کشاورزی، ورزش، فرهنگ و هنر داشته باشیم و با فعالان تمام حوزه‌ها بنشینیم و دیدار داشته باشیم. پای صحبت‌های مردم باشیم و نظرات مردم را بگیریم و بر مبنای نظرات آنها برای چهار سالی که در خدمت مردم هستیم برنامه‌ریزی کنیم.

 

به نظرم آن چیزی که به نظر بنده می‌رسد و جو جامعه حاکم است یک رضایتمندی نسبی است که من در گروه‌ها متوجه می‌شوم که مردم خیلی روی آن موردهای خاص به شورا یا شهرداری اعتراض نمی‌کنند. این هم باعث خوشحالی ماست.

 

– نسیم جم: جناب آقای شهردار به هر جهت همانطور که اشاره کردید من می‌خواهم به شاخصه شورای شهر ریز که در واقع یک بال توسعه شهر است به آن اشاره کنیم که شورای شهر ریز، شورای مشورت‌پذیری است. شهرداری چه میزان از این شاخصه جهت پیشرفت اهداف بهره برده است؟

علیزاده: همانطور که مستحضرید، کار شورا یک کار هم اندیشانه است. در واقع شورا دارای اختیاراتی است که بر اساس آن راه را برای توسعه ی شهر ترسیم می نماید. اگر امروز شهر ریز به سمت شکوفایی در حرکت است بر می گردد به همین شاخصه شورایی شهر ریز که ما نیز بر اساس راهبردهای شورایی و در چهار چوب قانون در حرکتیم.

 

-نسیم جم: آقای شریفی چه میزان به نقش مردم در توسعه شهر اعتقاد دارید؟ در واقع مردم چه سهمی در توسعه شهر ریز دارند؟

 

شریفی نژاد: بنده در بحبوحه‌ انتخابات هم همیشه گفتم که ما یک هستیم اگر مردم کنار ما باشند، ما می‌شویم ۱۰، ۱۰۰ و ۱۰۰ها. این وقتی هزار شد، خیلی از کارها به صورت راحت انجام می‌شود. اگر حمایت مردم و در واقع حضور مردم در صحنه نباشد شورا به تنهایی هیچ کاری نمی‌تواند بکند و ذاتا عقیده‌ام بر این است که باید با نشست و دیدار با تمام قشرهای مردم در همه حوزه‌ها سعی کردیم نظر مردم برایمان محترم باشد چون اگر نظر مردم نباشد ما هم نمی‌توانیم در حوزه زیرساخت‌های شهری و مسائل دیگر موفق شویم.

 

-نسیم جم: در این خصوص می‌توانید مصداقی بگویید که مردم آمده باشند در صحنه و کمک کرده باشند؟

 

 

شریفی نژاد: همانطور که شهردار محترم فرمودند، اصلا همین که مسئولان امر مثل فرماندار یا خانم نماینده و دیگر مسئولان استان می‌آیند، مردم حضور پیدا می‌کنند و می‌آیند در کنار ما قرار می‌گیرند، این کمک بالقوه‌ای برای ماست. من یادم می‌آید اولین نشستی که آقای فرماندار نوروزی (فرماندار سابق) در شهر ریز داشت و آن جمعیتی که آمدند و در مسجد استقبال کرده بودند، خود ایشان زنگ زد و تشکر کرد و گفت شما چکار کردید که این همه جمعیت آمده در مسجد و استقبال کرده‌اند؟ ما خیلی خوشحالیم که مردم بیایند و استقبال کنند و مطالبه‌گر باشند.

 

– نسیم جم: جناب آقای شهردار به هر جهت این بودن در شورا و آن حس مطالبه‌گری مردم قطعا توقعات را از شما به‌عنوان شهردار بالا می‌برد. به هر جهت شما به‌عنوان یک نهاد خدمت‌رسان درخصوص اهداف و برنامه‌هایتان قطعا با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنید. در این خصوص چه چالش‌هایی بر سر توسعه ریز فراروی شما به‌عنوان یک نهاد خدمت‌رسان است، چه مشکلاتی دارید به‌عنوان یک شهردار جهت توسعه شهر ریز؟

 

علیزاده: همین طور که مطلع هستید، وضعیت مالی شهرداران واقعا وضعیت خوبی نیست. یکی، دو ماه خوب بود؛ ارزش افزوده یا آلایندگی را شهرداری می‌ریخت، ولی الان جدیدا انقدر تورم اذیت می‌کند و می‌بینیم پولی به حساب شهرداری ها ریخته نمی‌شود. تنها دغدغه‌ای که ما داریم، بحث مالی است که خیلی اذیت می‌شویم، پروژه‌ها اکثرا لاک‌پشتی حرکت می‌کنند و آن چیزی که ما واقعا دوست داشتیم به آن زمان‌بندی برسد، به سختی پیش می‌رویم. علتش هم آن عدم پرداخت‌هاست. اعتبارها خوب جذب نمی‌شود، اصلا پولی نیست. این باعث انگیزه‌ای کم برای پیمانکار است.

 

– نسیم جم: شاید سوال بعدی من درخصوص وظایف شهردار باشد اما برای رسیدن به این اهداف و دغدغه‌های شهردار، شما یک چشم‌انداز و یک برنامه‌ای هم پیش‌بینی کردید. آیا توسعه شهر ریز بر اساس همان طرح هادی پیش می‌رود یا اینکه نه، برنامه خاصی دادید به شهردار یا از او خواستید برنامه‌ای ارائه کند؟

 

شریفی نژاد: در واقع اینقدر آن صمیمیتی که بین اعضای شورای شهر ریز و جناب آقای شهردار وجود دارد، ما به صورت روزانه شاید ساعتی در ارتباط هستیم. واقعا من از همین جا از تلاش آقای مهندس علوی ( مسئول دفتر فنی شهرداری)  تشکر می‌کنم. من با ایشان دعوا هم می‌کنم حالا به‌عنوان پیرمرد این مجموعه اما خودشان می‌دانند که فقط به خاطر دلسوزی است و از دست بنده نگران نمی‌شوند. متاسفانه یکی از مشکلات اساسی ما همین طرح هادی روستایی است که با پیگیری زیادی که هم شورای سابق (شورای دوره چهارم) و هم ما کردیم، هنوز طرح جامع شهری به ما نرسیده است اما یک چشم‌انداز چهارساله‌ای برای ریز ترسیم کردیم و تمام تلاشمان بر این است که ان‌شاءالله با این چشم‌انداز واقعا بتوانیم یک بلوار کمربندی برای ریز احداث کنیم که جزو آرزوهای بنده است اما منوط بر این است که وضعیت اقتصادی دولت ان‌شاءالله درست شود که بتواند اعتبارات تزریق شود.

 

-نسیم جم: آقای شهردار، آقای شریفی هم اشاره کردند به بازنگری طرح. بازنگری طرح با توجه به شاخص‌های شهر ریز دارد، ‌قطعا باید انجام می شد. آیا می توان این سوال را مطرح کرد که به چه دلیل هنوز این طرح روی زمین مانده؟

 

علیزاده: طرح هادی ریز از سال ۹۴ باید بازنگری می‌شد کارهایش انجام شده و در مراحل پایانی است، ولی یکسری مشکلاتی به وجود آمده است.

 

– نسیم جم: طرح بازنگری می‌شود یا طرح جامع؟

 

علیزاده: به طرح جامع تبدیل می‌شود ولی یکسری مشکلاتی به وجود آمده که سنوات گذشته، شهرداران سابق خواسته یا ناخواسته متقاضیان داشتند که برای تفکیک‌ها، مخصوصا تفکیک اراضی کشاورزی هم این کار انجام شده؛ (این عبارت نامفهوم است)

 

الان سرانه فضای مسکونی ما نسبت به جمعیت خیلی بیشتر از آن چیزی است که باید باشد. می‌گویند شما ۶۰ هزار متر زمین زیادتر دارید یا باید بیفتند خارج از محدوده یا بشود فضای سبز یا کاربری‌های دیگر.

شهرداری آمده در زمین بنده خدا پلاک‌بندی کرده، زمین هم دادند، بازارچه زدند، پارک زدند، ولی الان این زمین موقعی که می‌خواهند ساختمان بسازند؛ قانون به ما اجازه نمی‌دهد در زمین‌ها وقفه بیفتد خارج از محدوده یا کاربری فضای سبز. الان با رایزنی‌هایی که جدیدا مجمع شورا و شهرداری با دکتر ستوده (معاون عمرانی استانداری) و دیگر دوستان در دفتر فنی انجام دادند، در شرف انجام است، حالا معلوم نیست چند درصدش را برگردانند، ولی قول مساعدت دادند.

 

– نسیم جم: یعنی طرح انجام شده، منتظر تصویب هستند؟

علیزاده: بله.

 

– نسیم جم: جناب شریفی نژاد! شما قطعا با آن همکارانتان در شورای شهر اولویت‌های کاری برای شهردار مشخص کرده اید. اولویت‌های شما در حوزه مدیریت شهری شهر ریز چیست؟ الان چه توقعی از شهردار دارید و در این خصوص صحبت کنید.

 

شریفی نژاد: به هر صورت وقتی که مردم شریف شهر ریز به بنده اعتماد می‌کنند و رأی بله می‌دهند و بالطبع ما وارد شورا می‌شویم،‌ این یکی از خواسته‌های ما از شهردار است که هم در پروژه‌های عمرانی سرعت داشته باشد و هم کیفیت و هم کمیت که با همه مشاغل و گرفتاری‌هایی که خودم دارم، گاهی اوقات شب، ظهر، بی‌وقت به پروژه‌ها سر می‌زنم، دل در گرو پیشرفت شهر دارم و در واقع قلب من برای توسعه ی شهرم می تپد.

 

تاکید می‌کنم که باید این‌ها در کار دقت بیشتری شود چون ما دو تا چشم داریم شهروندان هزاران چشم دارند و کار ما را می‌بینند. مردم ممکن است الان چیزی نگویند یا بعضی‌ها بگویند اما سربزنگاه و آن‌جا جبران می‌کنند. تمام تلاشمان بر این است که ان‌شاءالله کارها با نحو احسنت انجام شود که این توقع ما از شهردار است که اولویت جناب شهردار بها به زیر ساخت ها در تمامی زمینه باشد.

 

– نسیم جم: آقای علیزاده، شما الان چه پروژه‌هایی در دست اقدام و اجرا دارید؟

 

علیزاده: ما یک دیوار حفاظتی داریم که فاز دوم آن شروع شده و دیوار حفاظتی خیابان جانبازان نیز در دست اقدام است. به اضافه انتهای بلوار شهدا، یک بلوار جدیدی است. از درآمد داخلی ما شروع کردیم که کار بسیار خوبی است. بازگشایی محور صورت گرفته و کارهایش در دست اقدام است.

 

علاوه بر سنگفرش شهر آسفالت هم که الان در شُرف انجام است و ۶۰ هزار متر مربع در حال آسفالت است که یک کار بی‌سابقه و بزرگی به شمار می آید. در واقع یک نهضت آسفالت در شهر شروع شده است. شاید ۷۰-۶۰ درصد کوچه‌های شهر ریز، خاکی بودند اما با این وضعیت سروسامان داده شده و قطعا یک کوچه‌هایی هم هستند که ما بستر عملیات اجرای آسفالت را آماده کردیم؛ زیرسازی کردیم که در مرحله بعدی آن‌ها هم آسفالت می‌شود.

– نسیم جم: آقای شریفی، شهردار اشاره کردند به پروژه‌ها. چه میزان از بودجه شهرداری را شما به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص دادید و این نیازها چه اولویتی نزد شورای شهر دارد؟

 

شریفی نژاد: دیدگاه خودم و همکارانم در شورا این است که شورای شهرداری نباشیم. ما باید شورای مردم باشیم و در همه حوزه‌ها هم ورود کنیم. به نظرم در این ۱۵-۱۴ ماهی که از عمر شورای پنجم می‌گذرد افکار عمومی هم این موضوع را تایید می کنند. کارهای فرهنگی خوبی انجام گرفت. در بحث آموزش و پرورش سعی کردیم حساسیت خاصی داشته باشیم. نشست با مدیران مدارس، سرکشی به مدارس و آن بضاعتی هم که داشتیم، کمک کردیم. ما برای اولین بار در شهر ریز روز معلم را جشن گرفتیم و این با استقبال خوب آموزش و پرورش هم مواجه شد. ما جشن‌های متعددی داشتیم.

 

در حوزه صنایع دستی یک نمایشگاه خیلی خوبی دایر شد که با استقبال مردم روبه رو شد اما بحث اصلی مالی است؛ پول است. در واقع یک بخشی از جامعه دنبال زیرساخت‌های شهر هستند و من خودم دوست دارم کارهای فرهنگی انجام شود. همکارانم هم همینطور اما هر وقت که می‌بینم مشکلات مردم آب است مردم آسفالت می‌خواهند به طبع آن یک مقداری فشارهایی که روی شورا به وجود می‌آید، مجبوریم برویم به سمت کارهای عمرانی.

– نسیم جم: یعنی در واقع شما اولویتتان کارهای عمرانی است؟

 

شریفی نژاد: اولویت من کارهای عمرانی است اما در کنارش کارهای فرهنگی انجام شده است. ما تا حالا چیزی نزدیک به ۲۰۰ جلد کتاب تهیه و بین کسانی که نیاز داشتند توزیع کردیم یا به کتابخانه یا به جاهای دیگر ارائه کردیم. برای اولین بار ما امسال سه پزشک به نظرم برای پزشکی در شهر قبول شدند (جمله مربوط به پزشک نامشخص است) این حساسیتی که ما داشتیم. به هر سه جا سرکشی کردیم. ما در روز کارگر سعی کردیم به خانواده‌های کارگر و متوفی سرکشی کنیم. و در هفته بسیج به خانواده شهدا، در هفته جانباز به خانواده جانبازان. یعنی این‌ها هم جزو اولویت‌های ما بوده وسعی کردیم این‌ها را ببینیم. برنامه داریم که برای روز معلولان به چند خانواده معلولان سر بزنیم. سعی کردیم تمام بخش‌های جامعه را ببینیم.

یک کار خیلی خوبی کردند همکار ما جناب آقای محمود در حوزه فرهنگی که همان بحث “کمپین نه به غذاخوردن متوفی”. الان داریم به این سمت مردم را تشویق می‌کنیم که حداقل این فاتحه‌ها را کمتر کنند. بریز و بپاش‌ها کم شود و تمام توانمان را می‌گذاریم که در آینده برود به سمت این‌که مثلا فقط بعدازظهرها مراسم گذاشته شود. حالا چقدر جامعه هم با ما همراه شود، امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

 

– نسیم جم: جناب آقای شهردار پروژه‌هایی را که انجام شده، اسم بردید. به پروژه‌هایی که برای اوقات فراغت شهروندان در نظر گرفتید اشاره کنید.

 

علیزاده: یک جاده سلامتی است که ما طی نشستی که با آقای دکتر ستوده ( معاون استاندار) داشتیم، قول دادند که کمک مالی خوبی کنند، استارت زدیم، ۵۰۰ متر بوده، کارهایشان قبلا انجام شده، قول دادند که اگر هزار متر شود، ‌تجهیزش می‌کنیم و ما چند روز پیش بنا گرفتیم و ادامه‌اش هم داریم کار می‌کنیم که به آن متراژ هزار متر برسد که آن‌جا هم ما تجهیزش می‌کنیم، بحث صندلی و آلاچیق و وسایل ورزشی و همچنین کفپوش بگذاریم که آن‌جا یک کاری خوبی ان‌شاءالله صورت بگیرد.

 

-نسیم جم: یعنی در واقع خیابان سلامت محسوب می‌شود؟

علیزاده: بله، یک خیابانی است که به آن سلامت می‌گویند و آن طرحی است که قبلا جناب آقای استاندار تاکید داشتند، شاید بعضی از شهرداران هم اجرا کردند که ساحلی هم است.

 

– نسیم جم: پارک گلریز هم به سرانجام رسید؟

بله، افتتاح شد و چشم‌انداز خیلی خوبی بود و فضای سبز شادابی هم دارد.

 

– نسیم جم: آیا امکانات فرهنگی‌ در تپه گلریز یا تل دیده برای اوقات فراغت پیش بینی شده؟

 

علیزاده: در آن‌جا ما دنبال این هستیم که یک زمین برای پیست موتورسواری تهیه شود. البته با رایزنی‌های که با شورا انجام شده تلاش می کنیم این پیست را فعال کنیم. کارهای اولیه‌اش انجام شده ولی هنوز زمین تملک نشده و باید تصحیح شود. یک راهکار اداری خاص خودش را دارد و قطعا دنبال این هستیم که انجام شود. در خود پارک هم یک محوطه‌ای درست شده برای مراسم‌ها و جشن‌های فرهنگی که صندلی‌هایش هم آماده است، ‌ولی به صورت آمفی تئاتر سر باز است.

 

– نسیم جم: جناب آقای شریفی برای توسعه متوازن شهری چه اقدامات انجام شده است؟ آیا شورای ریز به چنین نگاهی اعتقاد دارد که نگاهش نگاه محله‌ای نباشد و متوازن باشد و تمام محله‌ها را با یک دید نگاه کند، شما در این خصوص چه اقداماتی کرده اید؟

 

شریفی نژاد: یکی از برنامه‌های اولیه هم بنده و هم همکارانم در شورا این بوده و قطعا اگر شما در سطح شهر یک گشتی بزنید و سوال کنید، این جواب را مردم به شما خواهند داد. ما برنامه‌ای داریم که محله‌های مختلف که اگر بخواهیم تقسیم کنیم، محله ریز نو، محله پاسداران، محله نگارستان، محله ده نو، محله مرکزی که حالا خیابان امام حسین(ع) و یک بخشی از خیابان شهدا باشد و محله قدیم ریز. سعی کردیم به صورت متوازن کار را انجام دهیم و شاید خانه‌هایی بوده که خیلی زودتر از من هم خانه زدند در سطح شهر اما متاسفانه آن‌جا آسفالت نشده بوده است. مثال می‌زنم؛ کوچه قدیمی محله ده نو که به آن می‌گوییم سر کویا؛ آن‌جا هیچ اقدامی نکردند و با پیگیری آقای شهردار آن‌جا مسیر باز شده و آسفالت شده که از این خرسند هستند. یا کوچه ما به اسم کوچه میرزا باقر یا کوچه مرادی‌ها که شاید قبل‌تر از ما که آمده بودند در ریز بنشینند، آن‌ها آمده بودند و آن‌جا نشسته بودند. ما آسفالت برایشان فرستادیم که آسفالت کنیم و برنامه‌های دیگری برایشان داریم که پیاده‌روسازی کنیم، آنجا چشم‌انداز قشنگی دارد. برنامه داریم صندلی برایشان می گذاریم که بتوانند از این امکاناتی که ایجاد می‌شود، لذت ببرند.

 

این گفت و گو ادامه دارد …

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.