کد خبر : 1571
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶

شهر گران، مدیریت و برنامه‌ریزی گران می‌خواهد/ چند نکته بدون رودربایستی با فرماندار شهرستان جم

شهر گران، مدیریت و برنامه‌ریزی گران می‌خواهد/ چند نکته بدون رودربایستی با فرماندار شهرستان جم

فرماندار شهرستان جم که اینگونه آسیب شناسی کرده اند، در خلوت وجدان خود پاسخ دهند: به لحاظ شاخص های متعدد مدیریتی، آیا می توان ایشان را در طبقه ای از گرانترین و ارزشمند ترین فرمانداران استان جای داد؟ سجاد بهزادی فرماندار جم اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفته: “شهر جم به سبب مهاجر پذیری،

فرماندار شهرستان جم که اینگونه آسیب شناسی کرده اند، در خلوت وجدان خود پاسخ دهند: به لحاظ شاخص های متعدد مدیریتی، آیا می توان ایشان را در طبقه ای از گرانترین و ارزشمند ترین فرمانداران استان جای داد؟

سجاد بهزادی

فرماندار جم اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفته: “شهر جم به سبب مهاجر پذیری، دوری از مرکز و وجود شاغلان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و اجاره بهای بالا، به یکی ازگران ترین شهرهای استان بوشهر تبدیل شده است.” (۲۵ دی ماه ۹۷)

سخن جناب فرماندار،سخنی روا و درست است. اما درست تر این بود که جناب فرماندار در این مصاحبه الزاماتی که یک شهر گران باید داشته باشد را نیز توصیف می کرد، الزاماتی که اگر فراهم نباشد مدیریت این شهر گران از دست می رود و شهر بدقواره می شود.

• نخستین الزام یک شهر گران با رشد ناگهانی و چند برابری جمعیت، مدیریت گران با اندیشه های بلند و عمیق است. شهر گران مدیران گران و فرمانداران گران می خواهد. وقتی گفته می شود مثلا فلان تیم فوتبال در جهان به عنوان گران ترین تیم ورزشی مطرح هست بدان معنی است که مربی و تمام بازیکنان آن نیز از حیث تکنیک و قابلیت در جهان ممتاز و گران هستند.

من از جناب فرماندار سوال می کنم و دوست دارم در خلوت وجدان خود به این پرسش پاسخ دهند. فرماندار جم به لحاظ شاخص های متعدد مدیریتی، آیا می توان در طبقه ای از گران ترین و ارزشمند ترین فرمانداران استان جای داد؟ چینش معاونان فرماندار، بخشداران، مدیران و روسای ادارات شهرستان، چقدر متناسب با این شهر گران است؟

• جناب فرماندار؛ شهر گران اگر مدیران گرانی نداشته باشد فرصت هایش تبدیل به تهدید می شود. مثلا مهاجر پذیری وصنایع نفت و گاز که فرماندار عزیز در مصاحبه اش به آن پرداخته است به خودی خود یک فرصت قلمداد می شود؛ اما اگر بستر پایدار برای این فرصت ها آماده نباشد وضعیت به گونه ای پیش می رود که مدیر آموزش و پرورش شهرستان مصاحبه می کند و می گوید “با توجه به رشد سریع جمعیت مرکز شهرستان جم، در سال‌های آینده کمبود شدید فضای آموزشی خواهد داشت و آموزش و پرورش این شهرستان با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.”

 

این سخن ایشان به این معنی است که ما نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم و اکنون فرصت ها به تهدید برای ما بدل شده است. سخن ایشان به این معناست که شهر از  رشد سریع جمعیت و توسعه یافتگی، آنگونه که فرماندار فرمودند گران شده است، اما مدیران گرانی در این شهر نبودند که همپای آن به حل زیر ساخت ها بپردازند. حالا فرماندار هر چقدر می خواهد مصاحبه کند و به “مدیرانش فرصت سه ماهه و ۶ ماهه دهد و آنها را تهدید به تجدید نظر خواهی کند.” (خبرگزاری فارس، یکم بهمن ۹۷)

• شهر گران اگر شهردار گران نداشته باشد بدقواره می شود. بدقوارگی در شهر های گران به این معنی است که تضاد و پارادوکس در آن زیاد است. شهر گران را شهردارانی اداره می کنند که درآمد پایدار ایجاد کنند. من این سوالم را بارها از شوراها و شهرداران جم تکرار کرده ام. با آن همه درآمدهای سرشاری که بوده، پروژه ای که اکنون درآمد پایداری از آن برای شهر حاصل می شود را نام ببرید. چه پاسخی خواهند داشت؟

• شهرگران جم برای مرتفع نمودن مشکلات خود به دستگاههای چالاک و گران نیاز دارد. این در حالی است که برخی دستگاهها و ادارت در شهرستان یا فاقد ساختمان مستقل اداری هستند و یا همچنان چارت اداری آنها فاقد نیروی ثابت کاری است وبخشی از امورات مرتبط با آنها در شهرستان همجوار انجام می شود. مثلا بارها در رسانه ها آمده که مثلا اداره فرهنگ و ارشاد جم هیچ نیروی ثابتی در چارت خود بعد از ۱۲ سال راه اندازی ندارد. یا اینکه مردم همچنان برای ثبت آگهی روزنامه اراضی خود باید به فرهنگ و ارشاد کنگان مراجعه کنند. مثال هایی از این دست زیاد است و هدف این نوشتار ردیف کردن این مثال ها نیست.

 

• شهر گران، شهروندان گرانی می خواهد. میشل فوکو می گوید”تا زمانی که توده مردم برای بهبود حال یکدیگر احساس مسئولیت نکنند، عدالت اجتماعی تحقق نخواهد یافت”.

به راستی مردم ثروتمند این شهر و سرمایه داران آن چقدر نسبت به مشارکت در زیرساخت های فرهنگی و اقتصادی شهر احساس مسئولیت می کنند. ساخت هتل و یا پارکینگ عمومی قبل از اینکه وظیفه شهردار باشد وظیفه مردم ثروتمند شهر است. اما چرا علیرغم فراخوان شهرداری هیچ استقبالی نشد؟ مردم ثروتمند این شهر گران، دقیقا کجای توسعه شهر قرار دارند و تا کنون چه سرمایه گذاری هایی در این راستا صورت گرفته است.

البته مردم قدردان اندک سرمایه دارانی نیز هستند که در حوزه درمان و یا حمل و نقل عمومی و یا اهداء زمین، نخست خود سود بردند و سپس به شهر هم خدمتی جاودان کردند.

• شهر گران، رسانه ها و خبرنگاران گران و توانمندی می خواهد که در معرض ارزان فروشی قرار نگیرند. جناب فرماندار؛ آیا می دانید شهر گرانی که از آن نام بردید صاحب ۴ نشریه مکتوب و ۴ رسانه غیر مکتوبی است که به زحمت استقلال خود را حفظ کرده اند و در عین حال گاهی هم ناچار می شوند دست کمک به دیگران دراز کنند. چاپ شان منظم نیست و مشکلات فراوانی دارند؟ فرصت ها و تهدیدهای این شهر گران را  رسانه هایی فریاد می زنند که متاسفانه در راستای گران ماندن آنها تلاشی نمی شود و حتی در پیگیری مطالبات مردم مورد شکایت قرار می گیرند./ خلیج فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.