یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸ - 2019 March 24
كدخبر: 1620 تاريخ : ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۸ بازديد: 16 بازدید نسخه چاپي ارسال به دوستان

پرواز مرغ به ارتفاع ۱۶ هزار تومان/ استاندار هم حریف نیست!

با وجود خط و نشان استاندار بوشهر مبنی بر اینکه عرضه مرغ گرم بالاتر از ۱۱٫۵۰۰ تومان تخلف است، اما در ضعف نظارت دستگاههای مسئول نظیر بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات، این گرانی ها در استان بوشهر ادامه دارد.

با وجود خط و نشان استاندار بوشهر مبنی بر اینکه عرضه مرغ گرم بالاتر از ۱۱٫۵۰۰ تومان تخلف است، اما در ضعف نظارت دستگاههای مسئول، این گرانی ها در استان بوشهر ادامه دارد.

به گزارش «نسیم جم» به نقل از خلیج فارس؛ اواخر هفته پیش بود که استاندار بوشهر بلاخره به گرانی روزافزون قیمت مواد پروتئینی در بازار بوشهر ورود کرد و در کارگروه تنظیم بازار تاکید نمود به استناد مصوبه کمیسیون تنظیم بازار کشور، عرضه مرغ با قیمت بالاتر از ۱۱٫۵۰۰ تومان تخلف است و باید با این موضوع برخورد شود.

با این حال، پیام و تماس های خوانندگان «خلیج فارس» حاکی از آن است که قیمت مرغ در مراکز خرده فروشی بوشهر و شهرستان ها بین ۱۴۵۰۰ تا ۱۵۷۰۰ تومان متغیر می باشد و خبری از عرضه با قیمت اعلام شده توسط استاندار نیست.

بررسی میدانی خبرنگار ما و سرکشی به فروشگاههای زنجیره ای نظیر رفاه و مرغ فروشی ها سطح شهر که روز یکشنبه صورت گرفت هم نشان می دهد قیمت ها بالای ۱۴۵۰۰ تومان بوده و بعضا تا ۱۶ هزارتومان هم می رسد!

اتفاقی که نشان می دهد مرغ فروشان استان گوش شان به هشدار استاندار بدهکار نبوده است.

پاسخگویی به سبک معاون نظارت و بازرسی صنعت و تجارت بوشهر

به سراغ جمالی معاون بازرسی صنعت، معدن و تجارت استان رفتیم تا توضیح وی درباره بازار مرغ جویا شویم.

وی در اتاقش با یک مراجعه کننده در حال گفتگو بود و ما بصورت ایستاده پرسش خود را مطرح کردیم.

جمالی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که پرسید: با توجه به ادامه قیمت های قبلی در بازار مرغ، منظور استاندار از مرغ ۱۱٫۵۰۰ تومانی مرغ های اصطلاحا دولتی بوده یا قیمت های بازار؟ گفت: مرغ با نرخ اعلام شده در بازار روز بوشهر از صبح امروز در حال توزیع است.

وقتی از وی پرسیدیم پس منظور استاندار قیمت های بازار نبوده؟ ابتدا گفت: نمی دانم منظور از این قیمت چه بوده؟ وی سپس ادامه داد: شما می خواهید حرفی در دهانم بگذارید ولی من می گویم مرغ ۱۱۵۰۰ تومانی در بازار روز در حال توزیع است.

زمانی که از معاون صنعت و تجارت استان سوال کردیم بلاخره چه کسی درباره فاصله قیمت اعلامی از سوی استاندار با واقعیت بازار پاسخگوست؟ گفت: شما می خواهید حرف در دهانم بگذارید ولی باید من می گویم از امروز برخورد با خرده فروشی ها و حتی کشتارگاههایی که مرغ بالاتر از ۱۱۵۰۰ تومان عرضه کنند را آغاز کرده و بازرسان ما برای این موضوع راهی بازار شده اند.

جمالی وقتی با این پرسش مواجه شد که قاعدتا با نظارت بازرسان شما نباید شاهد مرغ بالاتر از قیمت ۱۱۵۰۰ تومان در بازار باشیم ولی همین الان فروشگاه رفاه بوشهر مرغ گرم را کیلویی ۱۵۷۰۰ تومان عرضه می کند، در شرایطی که مشخص نبود به چه دلیل عصبانی است، بیان کرد: شما می خواهید حرف در دهانم بگذارید ولی من این کار را نمی کنم و توضیحاتم کامل بود!

عرضه مرغ ۱۱۵۰۰ تومانی افزایش می یابد

پس از توضیحات ناقص معاون بازرسی سازمان صمت بوشهر پیرامون نظارت بر قیمت گذاری مرغ، به سراغ معاون تنظیم بازار جهادکشاورزی استان رفتیم که متولی تامین و توزیع اقلام پروتئینی می باشد.

احمد جهانگیرلو درباره اینکه ماجرای قیمت گذاری مرغ ۱۱۵۰۰ تومانی چیست و چرا در بوشهر اجرا نمی شود؟ گفت: ستاد تنظیم بازار کشور براساس آنالیزی که داشته، این قیمت را برای عرضه مرغ تعیین کرده و اشاره استاندار نیز برمبنای این تصمیم است.

وی با تاکید بر اینکه نظارت بر قیمت ها باید توسط سازمان صنعت و تجارت صورت بگیرد، ادامه داد: واقعیت این است که چون هنوز مرغ با این نرخ در استان های همجوار اجرایی نشده، اجرای این تصمیم در بوشهر دشوار است، چون باعث خروج مرغ از استان ما به استان های همجوار می شود تا با قیمت بالاتری خرید و فروش کنند، از سویی ابزاری هم برای جلوگیری از این انتقال در اختیارمان نیست.

جهانگیرلو افزود: البته از امروز توزیع مرغ با نرخ مصوب ۱۱۵۰۰ تومان را در شهر بوشهر از یک محل (بازارچه روز) آغاز کرده و قرار است هم میزان و هم تعداد مراکز را افزایش دهیم که منجر به تامین مناسب نیاز مردم می شود. در کنار آن، اگر اجرای نرخ ۱۱۵۰۰ تومان بصورت سراسری اجرایی شود، نگرانی بابت خروج مرغ از استان کمتر می شود. ضمن اینکه اخیرا مجوز واردات ده میلیون قطعه جوجه یک روزه صادر شده که تا اواخر اسفند می تواند وارد بازار شده و قیمت ها را متعادل کند.

معاون جهادکشاورزی استان درباره افزایش قیمت مرغ دولتی طی هفته های گذشته که از ۱۰۲۰۰ اکنون به ۱۱۵۰۰ تومان رسیده گفت: این نرخ براساس آخرین آنالیز و بصورت کشوری بووده، از این رو استان نقشی در آن نداشته است. بنابراین قرار شده در مقابل نهاده هایی که با قیمت دولتی به مرغداران تحویل می شود، مرغ با نرخ مصوب از آنها خریداری و در بازار توزیع شود.

جهانگیرلو درباره صف طولانی مقابل مراکز توزیع مرغ با نرخ مصوب گفت: در حال حاضر تنها یک مرکز توزیع مرغ در شهر بوشهر وجود دارد که در روز‌های آینده تعداد مراکز به ۷ الی ۸ مرکز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بازارچه‌های بوشهر و شهرستان ها صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به مصرف روزانه ۹۰ تن مرغ در استان افزود: میزان توزیع مرغ با نرخ مصوب روزانه به ۲۵ تن افزایش خواهد یافت.

مرغ ۱۱۵۰۰ تومانی می خواهید؟ بفرمایید ته صف!

در ادامه خبرنگار ما به سراغ بازار روز بوشهر و محل عرضه مرغ ۱۱۵۰۰ تومانی رفت که شاهد صف چند ده متری زنان و مردان مقابل درب آن بودیم که تا مغازه های اطراف هم ادامه یافته است.

برخی شهروندان با اشاره به اینکه در پی اطلاع از توزیع مرغ دولتی، ۳۰ دقیقه از محل کارشان مرخصی گرفته اند، اعلام کردند: با گذشت حدود ۱٫۵ ساعت انتظار در صف، هنوز تا دریافت مرغ باید در صف بمانند.

به عقیده آنها، کمبود سهمیه گوشت و مرغ دولتی در استان، محدود بودن مراکز توزیع آن و از سویی نبود برنامه ریزی جهت دادن سهمیه هر خانوار که باعث حضور افراد تکراری در صف خرید گوشت و بعضا ذخیره مقدار زیادی در منزل یا فروش به غذافروشی ها می شود، تاکید کردند: این روند توزیع کمکی به متعادل شدن قیمت نمی کند، مگر آنکه بر اساس تعداد نفرات خانوار و با ارائه کارت ملی توزیع شود تا هر فردی سهم عادلانه ای از بازار توزیع گوشت و مرغ در این وضعیت نامساعد اقتصادی دریافت کند.

پیگیری خبرنگار ما از عامل توزیع مرغ گرم در بازار روز بوشهر نیز حاکی از آن بود که روز دوشنبه خبری از عرضه نیست.

بازرسی صنعت و تجارت بوشهر نیازمند خانه تکانی

گزارش «خلیج فارس» حاکیست طی دو روز ابتدایی هفته جاری مرغ فروشان گوش شان به هشدار استاندار بدهکار نبوده و هرچند معاون نظارت و بازرسی صنعت و تجارت بوشهر از حضور بازرسان خود در بازار برای برخورد با مرغ بالاتر از ۱۱۵۰۰ سخن گفته، اما وقتی فروشگاههای زنجیره ای تا یکشنبه شب به عرضه مرغ با قیمت های بالای ۱۵۰۰۰ هزارتومان ادامه می دهند، مشخص است که بازرسی ها راه به جایی نبرده است.

خبرنگار ما تلاش کرد تا برای تکمیل گزارش خود، آماری از برخوردهایی که معاون سازمان صنعت و تجارت درخصوص بازار مرغ بیان کرده را منتشر کند، اما تا اواخر یکشنبه شب پیگیری ها بی نتیجه بود.

نگاهی به وضعیت گرانی ها در بازار و ماجرای اخیر مرغ، نشان می دهد حوزه بازرسی سازمان صنعت و تجارت بوشهر نیازمند خانه تکانی و حضور مدیریتی با انگیزه تر است تا در راستای اختیارات و قوانین موجود، به کمک دستگاههایی نظیر تعزیرات بتواند حضور موثرتری در بازار داشته باشد.

در غیر این صورت، اگر در بر همین پاشنه بچرخد، مانند شرایطی که ماههای گذشته بر بازار استان حاکم بوده، خط و نشان های مدیریت ارشد استان در خصوص گرانی ها از جمله فروش مرغ با قیمت مصوب روی زمین خواهد ماند.

مردم نیز با مشاهده اتفاقاتی خلاف آنچه مسئولان ارشد بازگو می کنند؛ روز به روز به وعده ها و سخنان مسئولان بی اعتمادتر می شوند و در شرایط سخت اقتصادی، سودجویان بهترین بهره را از این شرایط می برند.

 

در زمينه‌ي انتشار نظرات مخاطبان رعايت چند مورد ضروري است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسي تايپ کنيد.
  • «نسیم جم» مجاز به ويرايش ادبي نظرات مخاطبان است.
  • نسیم جم از انتشار نظراتي که حاوي مطالب کذب، توهين يا بي‌احترامي به اشخاص، قوميت‌ها، عقايد ديگران، موارد مغاير با قوانين کشور و آموزه‌هاي دين مبين اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأييد مدير بخش مربوطه منتشر مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.