کد خبر : 1637
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵

دبیر همایش روز جم در گفت و گو با « نسیم جم»/ دانشمند: برای هر ریال هزینه کرد روز جم پاسخگو هستیم

دبیر همایش روز جم در گفت و گو با « نسیم جم»/  دانشمند: برای هر ریال هزینه کرد روز جم پاسخگو هستیم

به گزارش « نسیم جم »؛ این روزها با نزدیک شدن به نهمین دوره همایش روز جم، حال و هوای خاصی بر فضای فرهنگی و اجتماعی شهرستان جم حاکم است. با انتشار فراخوان جایزه شعر جم که گویا بزرگترین رویداد ادبی سطح استان بوشهر است و امسال فرا استانی برگزار می شود، شور و اشتیاق

به گزارش « نسیم جم »؛ این روزها با نزدیک شدن به نهمین دوره همایش روز جم، حال و هوای خاصی بر فضای فرهنگی و اجتماعی شهرستان جم حاکم است. با انتشار فراخوان جایزه شعر جم که گویا بزرگترین رویداد ادبی سطح استان بوشهر است و امسال فرا استانی برگزار می شود، شور و اشتیاق رسیدن به روز جم دوچندان و فعالین اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی هم از هر دری در وصف آن سخن به میان می آورند.

برخی در نکوهش و بعضی در ستایش آن سخن ها دارند و هر کس به نوعی روز جم را نقد، تحلیل و تفسیر و یا تمجید می کند.

کنش و واکنش ها به همایش روز جم

➖فتحی، امام جمعه موقت جم:

یک نامه ای را دیده ام و مستند می گویم که برای روز جم امسال قرار است ۷۵۶ میلیون تومان خرج گروه های موزیک و… کنند اما برای برگزاری مراسم های دهه ی فجر بودجه ای ندارند!

هزینه کرد کلان در روز جم خیانت به مردم و نظام است و متولیان به پاسخگویی در قیامت حواله می دهم

➖عبدالحسین اکسیر، رئیس شورای شهر جم:

از نقد استقبال می کنیم اما نکوداشت روز جم را ضروری می دانیم. همانگونه که تیم پارس جنوبی جم مایه مباهات شهرستان است توجه به علم و فرهنگ و هنر جم هم مایه افتخار و مباهات است و برای هر دو باید هزینه کرد

این انتظار بجایی است که اگر ۵۰ میلیارد تومان در حوزه عمرانی هزینه می شود یک میلیارد تومان هم به حوزه فرهنگ و هنر و معرفی استعدادهای جم اختصاص یابد

بخش مهمی از رسالت شورا و شهرداری، بسط نشاط و توجه به سرمایه های انسانی است و روز جم یکی از بسترهای مهم نشاط اجتماعی و توجه به سرمایه هاست

➖سجاد بهزادی، روزنامه نگار:

هر چند که شاید با بخش هایی از سخنان شیخ موافق نباشم اما بهتر است در برابر انتقادات صبورتر باشیم

وظیفه دبیرخانه این است که در برابر انتقادات نسبت به فعالیت ها و بودجه های مصرفی این همایش با تمام جزییات شفاف سازی کند

➖چمران رفیعی پور، عضو شورای شهر جم:

روز جم در سال گذشته با شکوه برگزار شد و مردم رضایت مندی خوبی داشتند که در سال جاری هم تلاش می کنیم برنامه های شاد و متنوعی اجرا شود

انسان فطرتا نشاط و شادابی را دوست دارد و شورا و شهرداری هم در راستای بسط نشاط در جامعه مسئولیتی بزرگ دارند

باید تلاش کنیم روز جم، روز تعالی و رشد سرمایه های مادی و معنوی شهرستان در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری باشد

آنچه در این بین شاید جالب به نظر آید، جوابیه دبیر همایش نکوداشت روز جم به انتقادهای امام جمعه موقت بود که خود حدیثی مفصل دارد و در این گفتار نمی گنجد که بخشی از آن به شرح ذیل است: 

➖دانشمند، دبیر همایش روز جم:

به شدت نگران چنین گفتارهایی هستم و امیدواریم جناب شیخ خود صالح باشند!

جناب فتحی اگر در میان مردم نبوده اند قطعا تصاویری را دیده اند که در سال گذشته برای برنامه های جشن و جایزه شعر و … جمعیت های چندین هزار نفری چطور مشتاقانه حضور داشته اند. اگر این حضور و اعطای لحظاتی شادی به مردم، خیانت نام دارد به این خیانت افتخار می کنیم!

بر همین اساس به سراغ «علی دانشمند» دبیر همایش نکوداشت روز جم که هر ساله به مناسبت نکوداشت سالروز تولد شاعر، مرحوم «فاضل جمی» برگزار می شود، رفته تا با وی گفت و گویی کنیم. ماحصل آن را بخوانید …

نسیم جم: دبیری هر همایش و جشنواره ای یک ویژگی هایی دارد. فکر می کنید چه ویژگی از شما باعث انتخاب و انتصابتان به دبیری همایش روز جم باشد؟

دانشمند: پاسخ دادن به این سوال قدری سخت است. هر چند شخصا به حوزه فرهنگ و هنر علاقمندم و فعالیت هایی در این حوزه داشته ام و در این خصوص عزیزان پیشنهاد دهنده و شورای محترم شهر جم به بنده لطف داشتند اما ملاک های انتخاب و انتصاب را باید از عزیزان پیشنهاد دهنده و پیشنهاد کننده پرسید که قطعا نسبت به بنده شناخت داشته اند.

نسیم جم: حدود اختیارات و وظایف و تکالیف شما در دبیرخانه چقدر و چیست؟ آیا می شود این طور گفت که حرف اول و آخر را دبیر می زند یا خیر؟ چرا که به نظر می آید این روزها تحت تاثیر نقدهای وارد بر همایش هشتم هستید.

دانشمند: دبیرخانه دائمی روز جم از سال گذشته و بدو شکل گیری، رسالت ایده پردازی و اجرای برنامه های مربوط به روز جم را به عهده گرفت. راه اندازی دبیرخانه اهدافی داشت که مهم ترین آن استفاده از نگاه جوانان و ظرفیت های شهرستان برای اجرای خوب برنامه ها بود.

طبق روالی که از سال گذشته وجود داشته شورای محترم شهر و شهرداری جم برنامه ریزی، هماهنگی و اجرای برنامه ها را به دبیرخانه محول کردند و دبیرخانه مکلف شد بر اساس اعتبار قابل تخصیص شهرداری و مصوبات شورای شهر در بخس مالی، برنامه های نکوداشت روز جم را برنامه ریزی و اجرا کند.

البته این اختیار دبیرخانه در برنامه ریزی و اجرا، نافی استفاده از نگاه مشورتی شورای محترم شهر و شهردار محترم در بهبود کیفیت برنامه ها نبوده و نیست اما تلاش شده است دبیرخانه دائمی نکوداشت روز جم با استقلال رای در حوزه برنامه ریزی و اجرا عمل کند.

نسیم جم: آیا برای همایش روز جم آئین نامه ای وجود دارد یا اینکه برنامه ها فی البداهه به ذهن دبیر و مشاورانش می رسد و اجرا می شود؟

دانشمند: آیین نامه یا چارچوب مشخصی وجود ندارد اما در سال گذشته طی چندین نشست با فعالان علمی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی شهرستان بالغ بر ۱۰۰ پیشنهاد به دبیرخانه رسید که بر اساس اولویت و نیاز شهرستان، برنامه ها را اجرایی می کنیم.

در واقع هیچ محدودیتی تحت عنوان آیین نامه و اساسنامه یا مواردی از این قبیل ایجاد نشد تا بتوان هر سال بر اساس سلایق مخاطبان و نیاز شهرستان، برنامه های متناسب اجرایی شود.

نسیم جم: متاسفانه به نظر می رسد که نکوهش های بعد از همایش هشتم روز جم سهم دبیر است و ستایش متعلق به مسئولین. خودتان نظرتان چیست؟

دانشمند: با این نگاه موافق نیستم که سهم دبیرخانه و شورا و شهرداری یا مسئولان در ستایش یا نکوهش متفاوت است. برنامه های نکوداشت روز جم در سال گذشته با تنوع بسیار خوبی همراه بود و ذائقه مخاطبان متنوع در برگزاری برنامه ها دیده شد. بازخوردهایی که از سطح جامعه رسید مثبت بود و معتقدم اکثریت شهروندان از اجرای برنامه ها رضایت نسبی داشتند.

نکوهش های صورت گرفته عمدتا نه به اصل برنامه ها که به مسائل جانبی مثل هزینه کردها بوده که البته به عموم مردم هم مربوط نمی شد چرا که اگر نقدها عمومی بود قطعا میزان استقبال از برنامه ها هم باید کاهش چشمگیری می داشت که چنین نبود.

نسیم جم: مهمترین نقد وارد به همایش سال قبل را از دیدگاه خودتان که به همایش وارد شد چیست؟

دانشمند: چون تجربه اول برگزاری روز جم به سبک و سیاق جدید بود طبیعتا ایرادهایی وجود داشت که بخشی از ایرادها به ناهماهنگی ها به خصوص در حوزه های پشتیبانی مربوط می شد که تلاش کردیم در برنامه ریزی دوره نهم این نواقص کمتر شود.

نسیم جم: چه میزان از چشم انداز اولیه اتان برای اجرای دوره هشتم روز جم که از بدو پذیرش این مسئولیت متصور بودید رضایت دارید و یا اینکه به آن آرزوی اولیه خودتان در راستای اهداف همایش رسیدید؟

دانشمند: به باور شخصی، برنامه های هشتمین دوره روز جم در سطح مطلوبی برگزار شد و همه عزیزانی که با دبیرخانه همکاری داشتند سبب ساز برنامه های جذاب و زیبا برای اقشار مختلف مردم بودند. طبیعتا نمی توانم رضایتم از برگزاری برنامه های سال قبل با وجود محدودیت های زمانی و مالی را کتمان کنم اما طبیعی است که دوست داشتم و دوست دارم برنامه های هر سال بهتر و با کیفیت تر از سال های قبل برگزار شود.

در سال گذشته تلاش کردیم از ظرفیت های موجود شهرستان در حد توان بهره گیری کنیم و در بخش های مختلف از ظرفیت گروه های هنری یا حوزه های پشتیبانی استفاده کردیم که در شهرستان کم سابقه بود. اینکه فرصتی برای جوانان جم باشد تا در عرصه های مختلف خود را نشان دهند از آرزوهایم بود که خوشبختانه تا حدی محقق شد.

نسیم جم: پیرو همین سوال از ۲۰ چه نمره ای به خودتان می دهید؟

دانشمند: ۱۸

نسیم جم: برای برگزاری هر چه بهتر نهمین دوره همایش روز جم چه درس هایی از دوره قبل گرفته و چه اقدام تازه ای در دست دارید؟

دانشمند: برای برگزاری دوره نهم، نقاط ضعف و قوت سال گذشته را با دقت بررسی کردیم و بر اساس نگاه و میزان اقبال شهروندان در برنامه ریزی های نهمین نکوداشت روز جم، اصلاحاتی را ایجاد کردیم که مثلا در جایزه شعر جم بخش ویژه بزرگسال و دانش آموزی جم اضافه شده است.

در بخش پشتیبانی هم برنامه ریزی منسجم تری انجام شده و با توجه به کاهش حجم برنامه ها به دلیل مشکلات مالی، امیدواریم شرایط بهتری را در این بخش شاهد باشیم.

نسیم جم: یکی از نقدهای جدی به همایش هشتم، عدم وجود شفافیت مالی است. هر چند که شما در نشست آسیب شناسی ریز هزینه ها را اعلام کردید ولی باز افکار عمومی قانع نشدند. دلیل این عدم اقناع را چه می دانید؟

دانشمند: یکی از عواملی که باعث می شود نقد به حوزه های مالی بیشتر باشد اخباری است که مرتبا از فساد در بخش های مختلف در جامعه منتشر می شود. سوای اینکه این اخبار چقدر به واقعیت نزدیک باشد به دلیل کاهش اعتماد میان مردم و حاکمیت، این نوع خبرها طرفداران زیادی دارد.

به همین دلیل هم، به محض اینکه مطرح می شود که مثلا برای یک جشن ۳۰ میلیون تومان هزینه شده برای کسانی که در این حوزه ها تجربه کار ندارند این ذهنیت ایجاد می شود که شاید تخلفی یا اختلاسی رخ داده است.

حالا تصور کنید در سال گذشته چندین برنامه بزرگ برگزار شده تا روز جمی متفاوت در خور نام جم و مردمانش اجرا شود که بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان هزینه در بر داشته هر چند بخشی از این هزینه ها با مشارکت شرکت ها محقق شده است.

بخشی از این انتقادها به شفافیت مالی طبیعی است و ناشی از پس زمینه ذهنی مردم از فساد در سیستم های اداری است و بخشی هم بیشتر صرفا مربوط به کسانی است که صرفا می خواستند و می خواهند نقد کنند. حالا چه تیتری بهتر از عدم شفافیت مالی!

برای هر برنامه، هزینه های مختلفی متصور است از هزینه میهمان ویژه برنامه تا هزینه آژانس و شام و … . در نشست بعد از هشتمین نکوداشت به تشریح هر برنامه و هزینه های انجام شده پرداخته شد اما به هر حال این نقدها گویا بازار داغی دارد و دبیرخانه دائمی همایش روز جم هم آمادگی دارد تا برای ریال ریال هزینه کرد در برنامه های سال گذشته و سال جاری پاسخگوی نهادهای نظارتی باشد.

چه آنکه بر این باورم که اعتبار شهرداری یا حتی شرکت ها، امانت مردم به دست ماست و حاضر نیستم آبرو و نامم را برای چند میلیون تومان به حراج بگذارم و تاوان سنگین آن را هم با خشم خداوند پس دهم. به خدا قسم نه بنده و نه همکارانم در دبیرخانه دائمی نکوداشت روز جم هرگز برای پول، وارد این عرصه نشدیم و بسیاری از عزیزانی که در برنامه های سال قبل با بنده همکاری کردند حتی پول تماس های شان را هم دریافت نکردند و از این بابت شرمنده عزیزان زحمتکش برنامه های سال قبل شدیم.

نسیم جم: یکی از برنامه های روز جم، جایزه شعر جم است که امسال فرا استانی برگزار خواهد شد و به نظر بزرگترین رویداد ادبی استان لقب می گیرد اما در بدو امر با نقدهایی مواجه شد، در این خصوص چه دیدگاهی دارید؟

دانشمند: در فضای ادبی شهرستان از این جایزه استقبال شد و بازخورد سال گذشته را هم داشتیم که به عنوان یکی از برنامه های شاخص سال گذشته مطرح بود. انتقادی که از سوی یکی از فعالان رسانه ای شهرستان هم مطرح شد خیلی شفاف نبود و مشخص نبود دقیقا به چه چیزی انتقاد دارند؟!

دبیر جایزه شعر جم از نخبگان شهرستان است که دبیری جایزه ادبی شهرداری بوشهر را هم بر عهده دارد و همراهان ایشان در دبیرخانه هم از شاعران و فعالین عرصه شعر هستند که در سال گذشته کار بزرگی را به انجام رساندند.

نسیم جم: یکی دیگر از اقدامات شما، انتشار فراخوان جذب حامی مالی برای همایش امسال است. چه عاملی باعث این اتفاق شد؟ کاهش بودجه و یا … .

دانشمند: فراخوان جذب اسپانسر در راستای تامین بخشی از هزینه های برنامه ها بود که پس از حاشیه های پیش آمده محقق نشد و تلاش کردیم بخشی از اعتبارات مورد نیاز را از طریق مشارکت فعالان اقتصادی تامین کنیم که امیدوارم این رویه در سایر برنامه های شهرستان هم ادامه یابد و فعالان اقتصادی هم با نگاه باز و تعامل دو سویه مشارکت کنند.

نسیم جم: یکی از سوالاتی که همواره مطرح است، برایند روز جم برای شهرستان است. از هشت دوره برگزار شده چه آورده ای برای شهرستان حاصل شده است؟

دانشمند: نتیجه برنامه های فرهنگی و اجتماعی مثل پروژه های عمرانی زودبازده نیست که کسی ادعا کند من برنامه فرهنگی اجرا کردم و ماه بعد نتیجه گرفتم.

همانطور که در انقلاب ها، نمی توان فرهنگ را به سادگی دستخوش تغییرات کرد و می بینیم که پس از هر انقلاب، سال ها برای تغییرات فرهنگی زمان لازم است در برنامه های نکوداشت روز جم هم همین امر صدق می کند.

آنچه در اجرای برنامه هایی مثل شعر می تواند جامعه را با خود همراه کند تداوم و استمرار در برگزاری و درگیر کردن بخش های مختلف جامعه است. پیش بینی ما این است که جایزه شعر جم می تواند در صورت تداوم به نمادی از ادب دوستی مردم شهرستان در سطح کشور بدل شود.

البته در همین برنامه های روز جم سال قبل، با بها دادن به گروه های هنری مثل موسیقی توانستیم این گروه را تشویق کنیم تا منسجم تر و یکپارچه تر فعالیت کنند و اینها هم نتایج کوتاه مدت هست. باید به موسیقی شهرستان بها دهیم تا بتوانیم گروه های مثلا پاپ و سنتی خوبی را هم معرفی کنیم و جم از این حیث هم بی نیاز باشد.

یا در مورد جایزه شعر جم، این فرصت برای شاعران و علاقمندان شعر جم فراهم شده تا در فستیوالی ملی شرکت کنند و آثارشان را به معرض داوری شاعران مطرح و تراز اول کشور درآورند.

از همه اینها مهم تر اینکه روز جم باید بستر معرفی جم و ظرفیت هایش باشد تمام تلاش دبیرخانه در این راستاست و امیدواریم روزی برسد که نه تنها در شعر که در تئاتر و موسیقی و فیلم و … هم بتوانیم در سطح ملی برنامه برگزار کنیم و این شدنی است به شرط اینکه همه همگام و همدل پیش برویم.

نسیم جم: یکی دیگر از نقدهایی که به هشتمین دوره روز جم وارد شد، دو قطبی کردن فضای شهرستان است. خودتان چه نظری دارید هر چند که شما به عنوان دبیر مختار به انتخاب تیم کاری هستید ولی عوام آن را نمی پسندند.

دانشمند: تنها کسی که در دبیرخانه دائمی نکوداشت روز جم حکم مسئولیت دارد بنده هستم و سایر عزیزانی که حضور دارند صرفا به صورت افتخاری و بعضا حق الزحمه ای همکاری می کنند و در هر حوزه ای از افراد متخصص آن حوزه استفاده شده است.

در برنامه هایی که جنبه عمومی تر دارند هم از عزیزانی استفاده شده که هیچ حق الزحمه ای به آنان پرداخت نمی شود و طبیعی است که در این بخش ها از افرادی که حاضر به خدمت بی مزد هستند استفاده کنیم.

اینکه شهرستان دو قطبی شده را قبول ندارم و معتقدم برخی ها به تصور غلط اینکه دبیرخانه در حال توزیع پول است خود را به آب و آتش می زنند اما واقعا چنین چیزی نیست و در راستای برگزاری برنامه ها از هر یک از عزیزانی که مایل باشند حاضر به استفاده هستیم.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.