کد خبر : 1830
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 2 جولای 2019 - 17:13

تقویت، تعالی و رشد فرهنگی عامل بقای اجتماعات انسانی در قرن بیست و یکم

تقویت، تعالی و رشد فرهنگی عامل بقای اجتماعات انسانی در قرن بیست و یکم

نسیم جم/ جمشید افرندید: در شماره های پیشین عنوان گردید که فرهنگ فصل مشترک و عامل ایجاد اجتماعات بزرگ انسانی است و گفتیم که در سایه اشتراکات فرهنگی جوامع بزرگ می توانند با حفظ موجودیت و هویت واقعی خود به رشد و تعالی و پیشرفت نایل شوند و دستاوردهای تمدنی عصر خود را به نسل

نسیم جم/ جمشید افرندید: در شماره های پیشین عنوان گردید که فرهنگ فصل مشترک و عامل ایجاد اجتماعات بزرگ انسانی است و گفتیم که در سایه اشتراکات فرهنگی جوامع بزرگ می توانند با حفظ موجودیت و هویت واقعی خود به رشد و تعالی و پیشرفت نایل شوند و دستاوردهای تمدنی عصر خود را به نسل های آینده منتقل سازند. همچنین عنوان شد که حوزه جنوب استان بوشهر با دارا بودن فرهنگ خاص خود که برای ایجاد و رشد و توسعه, راهی طولانی را از سده های مختلف و هجمه های عظیم پشت سر گذاشته است؛ در چند دهه گذشته با پدیده جدید مهاجرت و توسعه نامتوازن جمعیتی و به تبع آن بی نظمی فرهنگی مواجه شده است که در کنار همه این تحولات که حاصل حضور صنایع بزرگ و نفت و گاز است  ظهور و توسعه شبکه های اجتماعی را هم می توان اضافه کرد. این پدیده های فرهنگی اجتماعی که حاصل رشد وسایل ارتباط جمعی  و توسعه زیر ساختهای ارتباطات است تاکنون تاثیرات عدیده ای بر فرهنگ جوامع بومی و مهاجر باقی گذاشته اند  و بعضا این فرهنگها و خرده فرهنگها را با همه دستاوردهای اجتماعی, اخلاقی , مدنی و انسانی دستخوش تغییرات بزرگ کرده اند و از مسیر اصلی خود باز داشته اند و یا منحرف کرده اند. با این تحولات سریع و لجام گسیخته بیم آن می رود که در آینده ما شاهد ظهور و گسترش فرهنگها و انسان هایی باشیم که هیچگونه اتصال منطقی بین خود و فرهنگ پیشینیان خود احساس نکنند و به معنای واقعی دچار گسست های بزرگ شویم. حال سوالی که اینجا مطرح می شود این است که راه تقارب خرده فرهنگها چیست و از همه مهم تر راهکار برون رفت از وضعیت فعلی و مقابله با هجمه ها و تحولات فرهنگی چیست و متولی این امر کدام نهاد و یا سازمان دولتی و یا مردمی است؟ یکی از مهم ترین متولیان این امر در هر شهرستان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان است که در شهرستان جم با همه این مشکلات عنوان شده یکی از کوچکترین و فقیرترین ادارات از نظر منابع انسانی متخصص و کارامد و همچنین ردیف بودجه است که این نقیصه بزرگ باعث شده تا این اداره نتواند وظیفه اصلی خود را که همان رشد و توسعه فرهنگی باشد به نحو مطلوبی انجام دهد. هر چند انتظارات زیاد داشتن از یک واحد شهرستانی نوپا نباید ما را به سمت گلایه های بی جا و بعضا بغض آلود سوق دهد اما موضوع قابل توجه در این مورد این است که این ادارات فرهنگی جایگاه بسیار تاثیر گذاری در حل مناقشات و اجرای طرح های فرهنگی ایفا کنند. تقویت زیرساختها و حمایت همه جانبه از طرح های توسعه ای در زمینه فرهنگی و حمایت از هنرمندان بومی و غیر بومی می تواند تقارب بین خرده فرهنگها را افزایش دهد. طرح حمایت از دستاوردهای و داراییهای سنتی جوامع بومی و معرفی به مهاجرین می تواند باعث شود همزیستی مسالمت آمیز خرده هنجارها و فرهنگها شود. کنسرتهای موسیقی محلی و ملی نیز می تواند راه بسیار ساده ای برای تقارب و تعالی فرهنگی باشد.

برگزاری جشنواره ها، مجامع، نمایشگاهها و سایر فعالیتهای فرهنگی و هنری و سینمائی در شهرستان و اعطای جوایز و اجرای طرحهای تشویقی و حمایتی نیز می تواند راهکاری مفید برای این امر مهم و حیاتی باشد.

ایجاد امکانات و فراهم آوردن تسهیلات حمایتی برای تشویق و رشد روحیه کار و فعالیت هنرمندان سراسر شهرستان بویژه نقاط محروم باعث می شود روحیه تعاون اجتماعی به خدمت رشد فرهنگی دراید و شکاف بین فرهنگ و اقتصاد سطح تاثیر گذاری فرهنگی را پر کند  .

انجام‌ فعالیت‌ها و اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور گسترش‌ زمینه‌ مشارکت‌ مردم‌ در فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و اجرای‌ سیاست‌ها و ضوابط‌ ابلاغی‌ در این‌ خصوص‌ و نیز تقویت‌ و گسترش‌ تشکل‌ها، موسسات‌، مراکز، انجمن‌ها و کانونهای‌ غیردولتی‌ و اجرای‌ راههای‌ تشویق‌ سرمایه‌گذاری‌ بخش‌ غیردولتی‌ در فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ نیز می تواند راه دسترسی به راهکارهای تقویت همزیستی فرهنگی را هموار کند که همه این اقدامات در حیطه ی اختیارات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها است.

ادامه دارد …

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.