کد خبر : 189
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 30 می 2017 - 14:47

ساختمان سرمایه ملی؛ رعایت مقررات ملی ساختمان الزامی

ساختمان سرمایه ملی؛ رعایت مقررات ملی ساختمان الزامی

به گزارش نسیم جم؛ هر چند که کارشناسان امر ساخت و ساز بر این عقیده اند که با زلزله نمی توان مقابله نمود، اما می توان اثرات آن را کاهش داد. ايمني نه اینکه فقط شانس نيست، که آگاهی، مشارکت و آمادگی اثرات بلاياي طبيعي را نیز كاهش می دهد. با آموختن توصيه هاي ايمني

به گزارش نسیم جم؛ هر چند که کارشناسان امر ساخت و ساز بر این عقیده اند که با زلزله نمی توان مقابله نمود، اما می توان اثرات آن را کاهش داد. ايمني نه اینکه فقط شانس نيست، که آگاهی، مشارکت و آمادگی اثرات بلاياي طبيعي را نیز كاهش می دهد. با آموختن توصيه هاي ايمني و تقويت ساختمان ها مي توان خود را در مقابل زلزله ايمن نمود. رعايت نكات ايمني يك مسئوليت همگاني است. با رعايت اصول ايمني از حادثه جلوگيري كنيم. يك لحظه غفلت، يك عمر پشيماني.بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر اجرای خدمات وظیفه ی ماست. آيا مي دانيد ترسيم و قيد ابعاد دريچه بر روي نقشه ها در فضا هاي هوابند الزامي مي باشد. ساختمان را مهندسی طراحی کرده و بسازیم. مقاوم سازی ساختمان، تضمین عمر شماست. مهمترین معیار ساخت و ساز ، رعایت اصول فنی اجرا است…
این ها و بیش از این ها شعارهایی است که بخش اعظمی از اهداف مقررات ملی ساختمان است. مقرراتی که بر اساس قانون در اجرای ساختمان ها الزام آور است و مسئولیت اجرای صحیح آن به عهده سازمان نظام مهندسی است. سلسه گزارش های ما را در خصوص مقررات ملی ساختمان و حوزه ساخت و ساز را دنبال کنید. در این گزارش مهم ترین مصوبات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر از مهرماه 1395 تا کنون برای شما مخاطب گرامی ارائه می دهیم.
نکته: با توجه به اینکه مصوبات از سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر تهیه شده است و در خصوص سطح نوشتاری و ویرایش جملات قدری جای سوال است، لذا به جهت رعایت اخلاق از تغییر آن خودداری نموده ایم، که انتظار می رود سازمان نظام مهندسی نیز قدری در نگارش مطالب حرفه ای تر عمل و شما خواننده محترم نیز بر ما ببخشائید.

-مقرر شد مطابق تبصره یک ماده ۶ قانون شرایط زیر جهت مصادیق اقامت
-در مورد قراردادهای تمدیدی مقرر شد :

الف) در زمان تمدید قرارداد بر اساس مانده پیشرفت فیزیکی در ظرفیت لحاظ شود.

ب) در صورت تغییر ناظر پیشرفت فیزیکی باید به تایید کمیته نظارت برسد.

ج) در صورتی که بر اساس درخواست سازمان ناظر از ادامه کار امتناع ورزد طبق ماده ۱۳ شیوه نامه ارجاع نظارت با آنها اقدام می شود.

– مقرر شد جهت تهیه طرح پیشنهادی استفاده از روش های نوین در صنعت ساختمان فراخوانی در سایت سازمان زده شود و از کسانی که علاقمند در ارائه مقالات مرتبط هستند شناسائی و مقالات برگزیده مورد تشویق قرار گیرد.

– مقرر شد چنانچه ناظران عمران و معماری کلیه مسئولیت نظارت ساختمان را بر عهده گیرند با رعایت اولویت با مهندس عمران مقرر شد ضریب ۱٫۹ برای کسر سهمیه نظارت برای آنها در نظر گرفته شود.

– مقرر شد در تمدید قراردادها، پرداخت ناظرین یک مرحله بعد از تمدید قرارداد (پنجاه درصد) و مابقی در هنگام پایانکار و یا ۶ ماه بعد از قرارداد پرداخت شود.

– مقرر شد از سال ۹۶ در شهرها ساختمانهایی که تحت نظارت سازمان عملیات ساخت و ساز آنها صورت نگرفته است، نظارت گاز نیز انجام نگیرد.

– مقرر شد بند ۴ آیین نامه تخفیفات به شرح زیر اصلاح و در ویرایش جدید اعمال گردد:

در صورت موافقت کتبی ناظر مبنی بر ارائه تخفیف ساختمان اشخاص موضوع ماده فوق، ساختمان تا متراژ ۲۰۰مترمربع با درج در کارکرد مهندس ناظر ،مالک از پرداخت حق نظارت مورد توافق نیز معاف می باشد.

-مقرر شد برای ساختمانهای هفت طبقه و بیشتر و یا متراژ بیشتر از ۵۰۰۰متر مربع با هر تعداد طبقه جهت تائید نقشه حداقل ۲ نفر به انتخاب اعضای کمیته تخصصی در کمیسیون تائید نقشه حضور پیدا کنند.

-مقرر شد آقای مهندس صحرانورد رابط نمایندگی شهرستان جم معرفی شود.

– مقرر شد به لحاظ خدمات عمومی جناب آقای میگلی نژاد در سطح شهر بوشهر، بعنوان عضو افتخاری سازمان نظام مهندسی انتخاب گردد.

-بمنظور ساماندهی و نظارت بیشتر بر عملکرد دفاتر طراحی مقرر شد بر اساس ماده ۴ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان از اوایل سال ۱۳۹۶ دستور تهیه نقشه های ساختمانی با هماهنگی سازمان نظام مهندسی به دفاتر ارجاع و قرارداد مربوطه در محل سازمان منعقد گردد.

-برابر مواد ۴و۲-۷ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و با هدف نظارت سازمان به حسن انجام خدمات مهندسی مقرر گردید از ابتدای خرداد ماه سال ۹۶ فرآیند انعقاد قراردادهای تیپ طراحی تحت نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان به شرح زیر تعیین گردد:

الف)مراجعه مالک با در دست داشتن دستور تهیه نقشه از شهرداری

ب)معرفی کلیه دفاتر و شرکت های صاحب صلاحیت و ظرفیت متناسب با دستور تهیه نقشه به مالک توسط سازمان

پ)انتخاب دفتر یا شرکت حقوقی در کلیه رشته ها برای انعقاد قرارداد توسط مالک

ت)شروع قرارداد با دفاتری که دارای صلاحیت و ظرفیت در رشته های سازه یا معماری هستند

ث) اختیار مالک به قرارداد مستقیم با دفتر در کلیه رشته ها یا دادن وکالت به دفتر موضوع بند ت

-در راستای الکترونیکی شدن ارسال و ثبت نقشه ها به سازمان مقرر شد از تاریخ ۹۶/۲/۱ کلیه نقشه ها به صورت الکترونیکی ارسال گردد.

-در پی نامه دادستان عمومی و انقلاب به مدیرکل اداره استاندارد استان بوشهر با شماره ۹۰۳۴/۱۳۹۵/۱۴۷۳۵ مورخ ۹۵/۱۲/۳ مقرر شد سازمان طی نامه ای به اداره استاندارد آمادگی خود را جهت همکاری اعلام نماید.

-مقرر شد کلیه هزینه های خدمات نظام مهندسی و تعرفه ها به میزان ۹ درصد افزایش یابد.

-مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۶ برای ساختمانهای بالای ۵۰۰۰ متر مربع و تا ۱۰۰۰۰ متر مربع هزینه های خدمات نظام مهندسی با ارائه ضمانت نامه بانکی معتبر و با شرط پذیرش ناظر مربوطه در دو قسط و هر کدام ۵۰ درصد و در ساختمانهای بالای ۱۰۰۰۰ مترمربع با ارائه ضمانت نامه بانکی معتبر و با شرط پذیرش ناظر مربوطه در سه قسط به ترتیب قسط اول ۴۰ درصد و قسط دوم ۳۰درصد و قسط سوم ۳۰ درصد دریافت گردد.

-مقرر گردید برای مهندسین شاغل در شهرداری ها که مجوز نظارت در شهر خود را ندارند، امکان انتخاب اولویت اول نظارت در شهرهای همجوار فراهم گردد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.