کد خبر : 1965
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 سپتامبر 2019 - 19:42

محرم، توسعه اندیشه حسینی در کنار سفره های حسینی

محرم، توسعه اندیشه حسینی در کنار سفره های حسینی

جعفر روی دل / کارشناس ارشد حقوق و فعال اجتماعی با کمرنگ شدن فضای معنوی در جامعه قطعا نیاز بیشتری به استفاده ازتعالیم محرم وجود دارد. سنتی که ازدیرباز درشهر جم و روستاها و برخی از استان ها مرسوم گردیده، برگزاری جلسات محرم همراه با صرف شام بوده ومردمی هم که اعتقاد داشته و دارند


جعفر روی دل / کارشناس ارشد حقوق و فعال اجتماعی
با کمرنگ شدن فضای معنوی در جامعه قطعا نیاز بیشتری به استفاده ازتعالیم محرم وجود دارد. سنتی که ازدیرباز درشهر جم و روستاها و برخی از استان ها مرسوم گردیده، برگزاری جلسات محرم همراه با صرف شام بوده ومردمی هم که اعتقاد داشته و دارند که غذای مجالس محرم حسین تنها برای سیر کردن شکم نیست که شفا بخش هم هست. سنتی که اگر با همین عقیده اجرا می شد کاری بسیار پسندیده وحسنه بود اما متاسفانه در برخی از حسینه ها صرف شام، تبدیل به یک الزام برای بانیان و یک نیاز برای مستمعین شرکت کننده در این جلسات گردیده و عدم مشارکت مالی همه مردم دراین مجالس کار را برای بانیان و برگزار کنندگان این مجالس سخت تر نموده است.
از طرفی با مطرح شدن نام افراد برگزار کننده که امشب مجلس برای فلان شخص هست و گاها نوع پذیرایی های و صرف شامی که متفاوت با وسع مالی افراد صورت می گیرد هم می تواند اجر معنوی این جلسات را برای شخص برگزار کننده کم کند و حتی اخیرا حسینه ای با تبلیغ منوی غذا خود سعی در جذب مخاطب دارد که قطعا با مکتب کربلا هم خوانی ندارد.
در عوض در اطراف ما شهرستان هایی هستند که مجالس محرم را بجای ده یا پانزده روز تا اربعین با یک پذیرایی ساده برای رفع خستگی مستمعین در حد چای و شیرینی با مستمعین بیشتر برگزار می کنند اما در حال حاضر متاسفانه روند برگزاری مجالس گونه ای پیش رفته که در زمان برگزاری مراسم جمعیت اندکی وجود دارد و در زمان صرف شام جمیعت چند برابر می شود.
قطعا بروز این نوع رفتارها در جامعه امروز نشانه فقر یا گرسنگی مردم نیست اما می تواند نشانه فقر معنوی و فرهنگی جامعه امروز باشد.
هدف نگارنده این متن برچیده شدن صرف شام در این مجالس نیست بلکه توسعه اندیشه حسینی و ترویج فرهنگ عاشوارا در کنار سفره های محرم است و ما متاسفانه مردم را طوری عادت داده ایم که در مجلس عزای حسین حتما منتظرند که سفره شام کشیده شود تا جایی که اگر صرف شام نباشد جمعیت مستمعین به عدد خیلی کمی می رسد که این یک عادت غلط و می بایست برچیده، سنت هایی که در محرم باید شکسته شود و بهتر است نذر و نیازهای که اشخاص عهده دار انجام آن می شوند هزینه آن را در اختیار هیات امنای حسینه ها قرار گیرد تا با یک برنامه ریزی درست اندکی از آن صرف پذیرایی شود و بیشتر آن صرف خوراک معنوی جامعه گردد. بارمعنوی که جامعه امروز بیشتر به آن نیاز دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.