کد خبر : 2025
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اکتبر 2019 - 23:18

شکایت حقوقدان «جمی» علیه ی وزارت نفت/ درخواست توقف فوری مصوبات و الزام به تامین هزینه ی باشگاه های نفتی

شکایت حقوقدان «جمی» علیه ی وزارت نفت/  درخواست توقف فوری مصوبات و الزام به تامین هزینه ی باشگاه های نفتی

دعوی یکی از هوداران جمی علیه ی وزارت نفت و وزیر مربوطه، امروز در هیات عمومی دیوان عدالت اداری ثبت شد. به گزارش «نسیم جم»؛ احمد حیدری هوادار پارس جم که دکترای حقوق بین الملل و وکیل دادگستری است در واکنش به عدم حمایت وزارت نفت به تیم های باشگاهی در سطح اول فوتبال کشور

دعوی یکی از هوداران جمی علیه ی وزارت نفت و وزیر مربوطه، امروز در هیات عمومی دیوان عدالت اداری ثبت شد.

به گزارش «نسیم جم»؛ احمد حیدری هوادار پارس جم که دکترای حقوق بین الملل و وکیل دادگستری است در واکنش به عدم حمایت وزارت نفت به تیم های باشگاهی در سطح اول فوتبال کشور گفت: تنها راه برون رفت از این معضل و مشکل موجود راه قانونی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تجمع و رایزنی های اداری و سیاسی هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد افزوده : دعوی خود را تحت عنوان نقض و ابطال مصوبات وزارت نفت و وزیر مربوطه و اقدامات و تصمیمات غیرقانونی و غیر شرعی آن مرجع و مقامات به شرح ذیل به هیات عمومی دیوان عدالت اداری ارسال کرده ام.

حیدری که شناخت خوبی به قوانین کشوری دارد، با اشاره به اینکه، این دعوی درخواست توقف فوری مصوبات و الزام فوری به تامین و پرداخت هزینه های نفتی تمام تیم های صنعت نفت بمانند پارس جنوبی جم، صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان هم تقاضا شده است، گفت: از هواداران درخواست می‌کنم به جای تجمع و انتشار مطالب پراکنده ناصحیح در فضای مجازی در این دعوی وارد شوند.

بر اساس این گزارش متن دادخواست به شرح ذیل است:
شاکی: احمد حیدری
طرف شکایت: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
موضوع شکایت:۱- نقض و ابطال مصوبه ۲۹۱-۲/۲۰ مورخ ۲/۵/۱۳۹۷ وزارت نفت ۲- نقض و ابطال نظامنامه شماره ۴۴۱-۲/۲۰ مورخ ۲۱/۶/۱۳۹۸ وزیر نفت۳- صدور دستور موقت بر توقف اجرا مصوبه و نظامنامه۳- صدور دستور موقت بر انجام وظیفه مبنی بر تامین کلیه هزینه های تیم پارس جنوبی جم
شرح شکایت :


هیات عمومی محترم دیوان عدالت اداری

با سلام و احترام اینجانب احمد حیدری شکایت خود را به شرح ذیل به استحضار آن مرجع محترم و عالی می رساند و حقیقتا درخواست رسیدگی و توجه به دلایل و مستندات و در نهایت نقض و ابطال مصوبه و نظامنامه موضوع شکایت را بدلیل مغایرت با شرع و قانون، عدم صلاحیت مرجع و مقام تصویب کننده، تجاوز از حدود و اختیارات و تخلف از اجرای قوانین و خودداری از اجرای وظایف قانونی به شرحی که در ادامه تقدیم می شود .

مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده۱۳ آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب۲۵/۳/۱۳۹۲ دردمندانه مورد استدعی است:

۱) بدیهی است که ورزش از مهم ترین ابزار کنترل و هدایت سرمایه های انسانی به خصوص جوانان و نوجوانان است که قابلیت تبدیل شدن به سرمایه اجتماعی و اقتصادی برای کشور را دارد و از طرفی موجب نشاط و شادی در جامعه می شود و به عنوان یک کالا و حق عمومی شناسایی شده است.

۲) این حق ریشه در شریعت دارد و برآمده از انقلاب اسلامی و از ضروریات نظام جمهوری اسلامی است که در بند سه اصل سوم قانون اساسی به آن اشاره می شود و تکلیف تامین هزینه هایش بر عهده دولت است.

۳) وزیر محترم نفت به عنوان یکی از اعضای هیات دولت و وزارت متبوعه او مدعی است که بر اساس تبصره ۲ ماده ۹۴ قانون برنامه ششم توسعه که اتفاقا با اصل سوم قانون اساسی تعارض دارد و مقرر می نماید؛ پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل و به هر نحو به ورزش حرفه‌ای ممنوع است و در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی است؛ برای تامین هزینه های تیم های لیگ برتری پارس جنوبی جم، صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان معذوریت قانونی دارد و ظاهرا با تمسک به این ماده قانونی، مصوبه ۲۹۱-۲/۲۰ مورخ ۲/۵/۱۳۹۷ وزارت نفت و نظامنامه شماره ۴۴۱-۲/۲۰ مورخ ۲۱/۶/۱۳۹۸ جهت عدم پرداخت هزینه های تیم های یاد شده مصوب، صادر و ابلاغ می کنند و خواستار انحلال آن تیم ها می باشند.

لیکن تبصره ماده ۹۴ قانون برنامه ششم به دلایلی که در بندهای بعدی بیان می شود شامل تیم های تحت مالکیت و مدیریت صنعت نفت در حوزه های نفت خیز بمانند تیم های لیگ برتری پارس جنوبی جم، صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان نمی شود و مصوبات بالا با اصول و ضوابط شرعی و قانونی در تعارض و خارج از حدود و اختیارات وزیر محترم نفت و وزارت نفت است و هرگونه اقدامی بر اساس این مصوبات برای انحلال و یا عدم تامین هزینه های باشگاه های یاد شده به منزله خوداری از انجام تعهدات قانونی در این برهه حساس که تیم ها در حال انجام بازی های لیگ می باشد.

۴) مستند به بند ۱ ماده یک سیاست ها و نظام نامه ایفای مسئولیت های اجتماعی در صنعت نفت، مناطق تحت فعالیت و استقرار صنعت نفت جزء جوامع محلی صنعت نفت محسوب می شوند و مستندا به بند ۲ همین ماده، توسعه سرمایه انسانی در جوامع محلی صنعت نفت جزء تعهدات اجتماعی آن صنعت است.

یکی از سرمایه های انسانی به ویژه در جنوب کشور که اتفاقا محل فعالیت گسترده و بی حد و مرز صنعت نفت است جوانان ورزشی و علاقه مندان به ورزش علی الخصوص فوتبال می باشند.

این مصوبه و نظامنامه با توجه به اینکه بعد از تصویب قانون برنامه ششم توسعه تصویب شده اند و هنوز هم پابرجاست تاییدیه ای بر عدم شمول تبصره ماده ۹۴ قانون برنامه ششم توسعه نسبت به تیم هایی نفتی است. لذا مصوبات موضوع شکایت نمی تواند در تضاد با ابلاغیه مسئولیت های اجتماعی باشد.

۵٫ مستند به بند ۴ ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت؛ ارتقای سطح سلامت، بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل در صنعت نفت از جمله تعهدات اساسی وزارت نفت می باشد.

باشگاه های پارس جنوبی جم، صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان از ارکان اساسی و حیاتی بهداشت، محیط زیست غیرفیزیکی و پدافند غیرعامل صنعت نفت می باشند و حفظ آنها از ضروریات قانون نفت سال ۱۳۹۱ است؛ در حالی که مصوبات موضوع شکایت که بر اساس جزء ۶ بند ب ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب ۱۹/۲/۹۱ تصویب شده اند و نمی تواند در تعارض با وظایف وزارت نفت باشد.

به علاوه اینکه مصوبات یاد شده در قلمرو اختیارات جزء ۶ بند ب ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت قرار نمی گیرد.

۶) مستندا به ماده ۶ قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران این شرکت یک شرکت دولتی است که کار سرمایه گذاری، تجارت و بازرگانی در حوزه نفت و گاز بر عهده دارد. تمام فعالیت های نفتی وزارت نفت در شهرستان های جم، آبادان و مسجد سلیمان توسط این شرکت بازرگانی نفتی انجام می شود. نگاه قانونگذار در ماده ۹۴ قانون برنامه ششم توسعه به نهادهای دولتی غیر تجاری و غیرسودآور می باشد و نه شرکت های دولتی تولیدی، تجاری و بازرگانی سودآوری که تامین کننده بودجه سایر نهادهای دولتی نیز می باشد. از این رو هزینه و سود تیم های یاد شده که جزئی از شرکت ملی نفت ایران در حوزه های نفت خیز است بمانند تولید و تجارت نفت و گاز در قالب تولید، تجارت و بازرگانی ورزشی قرار میگیرد و خارج از شمول قانون یاد شده است و اتفاقا سودآوری ناشی از آن بمانند سودهای ناشی از نفت و گاز بحساب دولت واریز می شود.

۷) نظر قانونگذار در ماده ۹۴ قانون برنامه ششم توسعه به ورزش حرفه ای است.این در حالی است که با توجه به دولتی بودن دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال و تامین هزینه های آن دوباشگاه از طریق بودجه سالیانه، رویه و روال موجود حکایت از این دارد که کماکان لیگ برتر فوتبال ایران شاخص های مدنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا (َّAFC) به عنوان یک ورزش حرفه ای ندارد، لذا صرفنظر از همه مسایل اشاره شده در بندهای بالا، اساسا ماده ۹۴ قانون برنامه ششم توسعه ناظر به ورزش های اند که حرفه ای شده باشند.

۸) بر اساس آیه ۲۹ سوره مبارکه بقره و نظرات فقهای مشهور اسلامی مصوبات موضوع شکایت غیر شرعی هم می باشند. این آیه می فرماید: “خلق لکم ما فی الارض جمیعا” بر این اساس شایسته نیست که مردمان مناطق نفت خیز از این حق خدادادی محروم شوند و تمام عواید آن بحساب دولت واریز شود. مضافا اینکه معادن نفت و گاز از جمله معادن باطنی است که بنابر نظرات فقهاء زیاد و مشهوری بمانند سید محمد کاظم یزدی طباطبائی در جلد چهارم کتاب العروه الوثقی مع تعلیقات عده من الفقهاء العظام تابع مالکیت زمین است و بر این اساس به نوعی ملک شخصی مردمان جنوب به حساب می آید که فقط اختیار استخراج آن بعهده حاکم است.

لهذا این مصوبات و نظامنامه ها موجب تضییع حقوق مسلم و مسجل مردمان پیرامون حوزه نفت و گاز شده است و مرگ شادی و نشاط جوانان آن مرزبوم بدنبال خواهد داشت. از این رو درخواست ابطال آنها را دارد. ضمنا مستند به ماده ۳۶ قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری درخواست صدور دستور موقت مبنی بر توقف اجرای اقدامات و توقف ادامه روند منع تامین هزینه های باشگاههای نفتی مورد استدعی است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.