کد خبر : 2098
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴

تحلیلی بر وقایع بنزینی اخیر درسطح کلان و خرد

تحلیلی بر وقایع بنزینی اخیر درسطح کلان و خرد

به استحضار جنابتان می رساند اینها تنها بخشی از مشکلات  این شهرستان می باشد، البته اگر صدای نارنجک و تیربار بگذارد که بشنوید! جعفر روی دل/  کارشناس ارشد حقوق مالی و اقتصادی امام موسی کاظم (ع) می فرماید: حق را بگویید هرچند هلاکت درآن باشد و من آموخته ام برای آخرتی بهتر از گفتن حقایق

به استحضار جنابتان می رساند اینها تنها بخشی از مشکلات  این شهرستان می باشد، البته اگر صدای نارنجک و تیربار بگذارد که بشنوید!

جعفر روی دل/  کارشناس ارشد حقوق مالی و اقتصادی

امام موسی کاظم (ع) می فرماید: حق را بگویید هرچند هلاکت درآن باشد و من آموخته ام برای آخرتی بهتر از گفتن حقایق نهراسم.

در ارتباط با این واقعه به تفسیر چندین موضوع را شرح خواهم داد:

 1. مسئولیت اتفاقات پیش آمده از اجرای طرح ملی افزایش قیمت بنزین را در مرحله اول می بایست متوجه دولت محترم و نمایندگان محترم مجلس دانست چرا که می توانستند با انجام یک کارسنجیده و کارشناسی و در نظر گرفتن اوضاع و احوال جامعه مانع از بوجود آمدن وضع موجود باشند.

۲- عدم تجربه موفق دولت در اکثر زمینه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی سبب بوجود آمدن جو بی اعتمادی به دولت شده و تصمیمات ناپخته و غیرکارشناسی مقامات ارشد دولتی باعث بی اثر کردن و ناکارآمد کردن طرح ملی افزایش قیمت بنزین شده است و همچنین رفتار دوگانه دولت با حذف کارت سوخت و حذف سهمیه بندی بنزین و مخالفت صدرصدی با واریز یارانه های نقدی باعث تحمیل خسارت های زیادی بر مردم و کشور و سبب تغییر افکار عمومی  و رویکرد جامعه به موضوع بنزین بوده است.

۳- آماده نکردن گروه های هدف در ناوگان حمل و نقل عمومی و تخصیص سهمیه قبل از اجرای طرح  وعدم شناسایی و نادیده گرفتن حجم وسیع حمل و نقل شخصی  منجمله مشاغل آزاد شامل کسبه و بازاریان، کارگران فنی صنایع کوچک، کشاورزان، دامداران، کارکنان بنگاه های خصوصی و همچنین وضیعت ترافیکی شامل جاده و خودرو های غیر استانداردی که مردم در اختیاردارند و همچنین پراکندگی و وضیعت جغرافیایی و پراکندگی بافت جمعیتی روستاها و شهرهای کشور و همچنین میزان دسترسی مردم به مراکز بیمارستانی که افراد مجبورند به شهرهای دیگر سفر کنند و همچنین عدم دسترسی به  حمل و نقل عمومی تا چه اندازه با تخصیص سهمیه ۶۰ لیتری تناسب دارد ؟

۴- عدم توجه به سیاست های کلی اقتصادی و برنامه های  توسعه و طرح هدفمندی یارانه ها و اقدام سلیقه ای مدیران ارشد منجمله وزیر محترم نفت که به قول خودش چندبار می خواستن اقدام به افزایش قیمت بنزین نمایند اما موفق به انجام آن نشدن ودلیلش را لو رفتن زمان اجرای طرح بود که با آن استدلال نابش که عنوان نمودند که به من اطلاع دادن صف های بنزین طولانی شده و ما مجبور شدیم لغو کنیم. جناب وزیر نگران  چه چیزی بودند؟ آیا همین بنزین که مردم چند سال با قیمت هر  لیتر۱۰۰۰تومان عرضه می شده و اگر یکماه بعد هم با همان نرخ عرضه شود و مردم مطلع باشند برای کشور خسارت دارد؟ پس اگر خسارت بوده چرا تا یکسال بعد با همین نرخ عرضه شده و شاید جناب وزیر محترم خود را مالک بنزین می دانسته و فراموش کرده که مردم مالک اصلی هستند و بنزین سرمایه ملی است ؟ یا شاید هم هیچ راهکاری برای اجرای این  طرح منجمله محدود کردن عرضه سوخت به طور موقت و راهکارهای دیگر به ذهن ایشان نرسیده و ترس از ذخیره کردن بنزین و یا سوء استفاده های احتمالی سبب شد که در نهایت دولت با یک شبیخون به مردم و سبب ورود خسارت جانی و مالی گردد؟ به راستی نیاز است که مسببان این سوء مدیریت محاکمه شوند ؟

۵- مجلس محترم که وظیفه تصویب و نظارت بر اجرای این طرح که رابطه مستقیم با معشیت مردم و افزایش قیمت کالاهای اساسی و تورم و گرانی در جامعه را به عهده دارد باید توضیح دهد که به چه دلیل بجای بررسی این طرح مهم در مجلس شورای اسلامی و بهره گیری از نظرات نمایندگان و کارشناسان و کمیسیون های تخصصی، از تصویب این طرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی حمایت کرده در صورتی که یکبار به همین طرح در لایحه پیشنهادی دولت رای منفی داده است ؟ آیا این طور به نظر نمی رسد که نمایندگان محترم نیز در این شرایط انتخاباتی می خواستند با رفتن این طرح به شورای هماهنگی اقتصادی ، بهره برداری سیاسی نمایند و به خواسته های قانونی و مطالبات به حق مردم بی توجهی نمودند؟ همان طور که از اسم این شورا پیداست شورای  هماهنگی اقتصادی است یعنی تسهیل کننده امورات کشور نه شورای تصمیم گیری اگر در این شورا تصمیم گیری نشده پس چرا اعلام نمی شود در چه مرجعی تصمیم گیری شده و اگر در این شورا تصمیم گیری شده پس مجلس درچه جایگاهی می باشد ؟

۶- نظام متمرکز اجرایی و اداری کشور سبب تصمیم سازی کلان مقامات ارشد کشوری بدون توجه به آثار این تصمیمات به گروه های هدف و لایه های  پایین دستی جامعه گردیده و عدم پاسخگوئی مقامات محلی به دلیل تبعیت از دستور یک  مقام مافوق سبب بی توجهی به خواسته ها و مطالبات مردم گردیده که می بایست در یک طرح جامع و کامل بررسی شود؟

۷- انتظار می رود با همه شرایط پیش آمده دولت و مجلس هر چه سریعتر برای جبران مافات و پذیرفتن عواقب یک تصمیم نادرست و جلوگیری از پیامدهای بیشتر و جهت رفع مشکلات مردم و اصلاح و بهینه کردن این طرح ورود اثرگذار و جدی داشته باشند وسوء استفاده گروه اندک و قلیل اغتشاش گر سبب بوجود آمدن جو امنیتی و نادیده گرفتن خواسته های جمعیت انبوه معترضین نگردد ؟

تحلیل بنزینی درسطح خرد (شهرستان جم)/  از بی خبری تا بی خردی مسؤولان 

مردم نجیب و با فرهنگ شهرستان جم در اقدامی قابل توجه سعی در برگزاری تجمّعات اعتراضی مسالمت آمیز در خارج از شهر و بدون ایجاد خسارت به بیت المال و شهروندان داشتند که البته تبعات ناشی از این تجمع منجربه بسته شدن راه جم به عسلویه گردید و مصاحبه وزیر محترم رفاه مبنی بر اینکه عده ای با نارنجک قصد داشتن در تاسیسات عسلویه خرابکاری کنند مرتبط با جم نبوده و یا مصاحبه وزیر محترم کشور مبنی بر اینکه عده ای با تیربار راه جم به عسلویه را بسته بودند نیز ناشی از همان بی خبری می دانیم که جناب رئیس جمهور فرمودند، از زمان اجرای طرح افزایش بنزین بی خبر بوده اند در اینجا مختصری از بی خبری های اوضاع و احوال شهرستان جم را به اطلاع جنابتان می رسانیم:

۱-  وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که در این شهرستان عده ای بواسطه شرکت های گازی و پتروشیمی ماهانه حقوق ۱۵تا ۳۰ میلیونی دریافت می کنند و از تمامی امکانات رفاهی زندگی بصورت رایگان برخودار هستند وعده ای نیز با یارانه  ۴۵۵۰۰تومانی امرار معاش می کنند ؟

 • وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که چند نفر از جوانان تحصیلکرده و بومی که دود فلرهای گاز را  هر روز استشمام می کنند بیکار هستند اما مدیران ارشد نفتی شما بدلیل خلاء های قانونی اقوام و بستگان خود را بعنوان راننده و منشی و با استفاده از شرکت های پیمانکار وارد مجموعه ها ی نفت و گاز می کنند و سپس آنان را در مشاغل مورد نظر جذب و استخدام می کنند ؟
 • ۳-     وزیر محترم کشور و رفاه اطلاع دارند که وجود شهرک های نفت و گاز با هزینه های نگهداری چندصد میلیاردی در سال در شهرستان جم وجود دارد در صورتیکه در این شهر یک بیمارستان هم برای افراد بومی  وجود ندارد و حتی مردم این شهرستان از نظر درمان و پزشکی هم مورد تبعیض واقع می شوند ؟
 • ۴-     وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که بواسطه گرانی بنزین اندک جوانانی که مشاغل متفرقه ای را در کنار شرکت های نفت و گاز بدست آورده بودند و با خودروی شخصی مجبور بودند از جم و روستاهای اطراف به عسلویه بروند هم اکنون شغل خود را از دست داده اند؟
 • ۵-     وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که فاصله شهرستان جم تا مرکز استان و یا دسترسی مردم به مراکز درمانی حداقل ۳۰۰ کیلومتر است و فاصله کسبه و بازاریان تا مراکز خرید حداقل ۳۰۰ کیلومتر و اکثر این موارد می بایست با خودروهای شخصی انجام شود؟
 • ۶-     وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که در شهرستان جم هیچگونه وسیله نقلیه عمومی وجود ندارد و این شهر حتی فاقد تاکسی شهری و برون شهری هست و تمامی حمل و نقل مردم می بایست با خودروهای شخصی یا دربستی انجام شود؟
 • ۷-     وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که تنها فرودگاه این شهر سال هاست که تعطیل شده و چه هزینه هنگفتی سالانه بابت نگهداری یک  فرودگاه تعطیل انجام می شود؟
 • ۸-     وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که سهم شهرستان جم از صنایع آلاینده چقدر می باشد و وزارت نفت تا چه اندازه به مسؤولیت های اجتماعی خود در قالب محیط پیرامونی عمل کرده است ؟
 • ۹-     وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که در خصوص از بین رفتن منابع آب این شهرستان توسط وزارت نفت چه جایگزینی در نظر گرفته شده و پروژه  آب شیرین کن و انتقال آب به این شهرستان کی به بهره برداری می رسد
 • وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند در خصوص تخریب محیط زیست این شهرستان و آلودگی های زیست محیطی چه اقدامات متناسبی صورت گرفته است ؟ و همچنین آب مورد نیاز کشاورزان و باغداران منطقه از کجا تامین شود؟
 • وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که این شهرستان فاقد مخزن ذخیره آب شرب مورد نیاز هست و گاها با سوختن یک پمپ آب تا هفته ها برخی از محلات شهر فاقد آب مصرفی می باشند؟
 • ۱۲- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که این شهرستان فاقد سیستم فاضلاب شهری می باشد و سالانه باعث آسیب و به سفره های آب زیرزمینی و بالا رفتن درصد نیترات آب مصرفی این شهرستان گردیده است؟
 • ۱۳- وزیر محترم کشور و رفاه آیا اطلاع دارند که جاده جم – فیروزاباد  در سال چند نفر قربانی دارد جاده ای که محل تردد صنایع گاز و پتروشیمی گردیده و مردمی که بدلیل عدم امنیت تردد در این مسیر را بواسطه حجم بالای تردد وعدم ایمنی مسیر مدام قربانی می شوند؟
 • وزیر محترم کشور و رفاه  اطلاع دارند که تنها دلخوشی مردم این شهرستان یعنی تیم پارس جنوبی درچه وضیعت و بحران مالی قرار دارد؟
 • ۱۵- وزیر محترم کشور و رفاه  اطلاع دارند وقتی که  مقامات ارشد محلی خودشان از امکانات رفاهی نفت و گاز اعم از محل سکونت گرفته تا سایر خدمات رفاهی بصورت رایگان استفاده می کنند نمی توانند صدای مردم این شهرستان باشند؟

در پایان به استحضار جنابتان می رساند اینها تنها بخشی از مشکلات  این شهرستان می باشد، البته اگر صدای نارنجک و تیربار بگذارد که بشنوید!

نسیم جم: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی از سوی افراد، لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از وقایع اجتماعی و … منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.