کد خبر : 213
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶

متولی اشتغال در شهرستان جم کیست؟/ رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی « جم »: به هر زبانی می گوئیم متولی ایجاد اشتغال نیستیم. گوشی شنوا نیست!!!

متولی اشتغال در شهرستان جم کیست؟/ رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی « جم »: به هر زبانی می گوئیم متولی ایجاد اشتغال نیستیم. گوشی شنوا نیست!!!

به گزارش نسیم جم؛ با توجه به اینکه حضور مهاجران افغان در ۱۴ استان کشور از جمله آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و مازندران ممنوع شده، حضور آنها در استان‌های جنوبی همانند بندرعباس و بوشهر پررنگ تر است. با اذعان به اینکه افغان ها هم کیش

به گزارش نسیم جم؛ با توجه به اینکه حضور مهاجران افغان در ۱۴ استان کشور از جمله آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و مازندران ممنوع شده، حضور آنها در استان‌های جنوبی همانند بندرعباس و بوشهر پررنگ تر است.
با اذعان به اینکه افغان ها هم کیش ما بوده و حق کار و زندگی را دارند، ولی به نظر می‌رسد با اهمال از طرف مسوولین شهرستانی این افراد با کمترین مدرک شناسایی یا روادید در زندگی روزمره ما وارد شده و بر بام ساختمان ها در جولانند.


این در حالی است که این بی تدبیری و با بکارگیری آنها چه ثروتی که از حوزه صنعت ساختمان از دست می‌رود. این نیروهای ارزان جا گیرکارگران با کیفیت ایرانی شده اند که ساعت‌ها نفر نیرو از بین می برند و از فرصت به تهدید نیزمبدل شده اند.

در این بین کدام سازمان یا اداره نقش خود را به خوبی ایفا نکرده است. فرمانداری، شورای تامین، نیروی انتظامی یا دستگاه های متولی تولید اشتغال ؟
این موضوع و بیش از این ها را در گفت وگوی اختصاصی « نسیم جم » با « ایرج محبی زاده » رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان « جم » بررسی کرده ایم. آن را ذیلا” بخوانید …

بخش تعاون
نسیم جم: سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شد، بفرمایید از رسالت اداره متبوعه تان …
محبی زاده: ابتدا من تعریفی کلی از ماهیت اداره داشته باشم، مبنی بر اینکه فلسفه وجودی اداره این است، که تعاون و همکاری کنید تا اینکه کاری انجام شود و این کار باعث رفاه اجتماعی شما گردد. اداره ما متشکل از سه حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. در حوزه تعاون که بحث تشکیل تعاونی ها بر اساس ماده ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی وظیفه توسعه و کمک به تعاونی هاست که مقام معظم رهبری هم نگاه ویژه ای روی این بخش دارد.
در حوزه ی کارعمده فعالیت ما در حوزه قانون کار است. به نحوی که سر و کار ما با قشر کار و کارگری است و از طرفی هم نمی‌توانیم غافل شویم از حوزه بیکاران و امسال هم که شعار سال به این مهم اختصاص داده شده است، فعالیت ما به سمت تولید و اشتغال است هر چند که نگاه دولت تدبیر و امید اشتغال پایدار است نه موقت.
نسیم جم: در گزارشی که اخیرا” « نسیم جم » از عملکرد دولت تدبیر و امید اول در شهرستان منتشر کرد، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نوعی متهم به کم‌ کاری در شهرستان شده است. نظر و دیدگاه شما چیست؟
محبی زاده: ما در شهرستان ۱۶۴ تعاونی داریم که ۱۲۹ تعاونی فعال می باشد که در سال ۹۴، ۳ تا از تعاونی‌های ما جزء تعاونی‌های برتر استان شده اند. ۱- تولید قارچ ۲- تعاونی ساخت و ساز ۳- تعاونی فعال در آزمایشگاه پزشکی
همچنین ما در سال قبل دو تعاونی برتر داشتیم اما متاسفانه از محل دیگر برند شد. تعاونی تولید عسل که در حوزه کشاورزی معرفی و یکی از تعاونی‌ها نیز کارآفرین برتر شد که ما در حوزه تخفیفات بیمه ای و مالیاتی از این تعاونی‌ها حمایت کرده ایم.
نسیم جم: نحوه تشکیل تعاونی ها به چه صورت است؟
محبی زاده: ابتدا هیئت موسس به اداره ما مراجعه کرده و درخواست تشکیل تعاونی می‌دهد. اداره استعلامی به ایشان می دهد تا در هر حوزه که می‌خواهند تعاونی تشکیل دهند، از اداره مربوطه استعلام نمایند. بعد از اخذ جواب استعلام، اساسنامه ای به آنها داده می شود تا با مراجعه به اداره ثبت اسناد و واحد ثبت شرکت‌ها، این تعاونی را ثبت کنند. سپس مجدد به اداره ما مراجعه می کنند تا در سامانه ثبت گردند.
نسیم جم: چه خدماتی به تعاونی‌ها ارائه داده می شود؟
محبی زاده: معافیت مالیاتی و بیمه ای که بستگی به نوع کار تعاونی و درصدهای مشخص دارد. تعاونی‌های کشاورزی و تولیدی در روستا معاف از مالیات هستند، همچنین در خصوص حمایت از تعاونی ها تاکنون، موفق شده ایم، مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان تسهیلات برای تعاونی‌های شهرستان اخذ کنیم.
نسیم جم: یک نقد به خودتان در حوزه تعاون وارد کنید.
محبی زاده: اول اینکه مشکلی در شهرستان است که بافت جمعیتی شهرستان بنا به دلیل مهاجر بودن نیازی به کارآفرینی و تعاونی در خود نمی بیند و استقبالی به ایجاد تعاونی نیست. دوم اینکه در جم فرهنگ تشکیل و ایجاد تعاونی فراهم نیست. بسا اینکه ما با کمیته امداد امام و بهزیستی تفاهمنامه تشکیل تعاونی داریم، که متاسفانه استقبال نشده و علی رغم اینکه ما دنبال ایجاد تعاونی های محرومین شهرستان هستیم تا اینکه دهک های پایین جامعه ی شهرستان عضو آن شوند و این تعاونی به عنوان یک تعاونی توسعه عمرانی شهرستان ایجاد کنیم، اما متاسفانه تاکنون موفق نشده ایم.
نسیم جم: صحبت پایانی در خصوص حوزه تعاون …
محبی زاده: ما انتظار داریم سایر دستگاه ها هم چون جهاد کشاورزی در حوزه کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنعت و معدن و همچنین در حوزه فرهنگ‌سازی که اداره فرهنگ و ارشاد متولی هستند به ما کمک کنند که علی رغم تشکیل کمیسیون توسعه تعاون که دو بار در شهرستان با حضور رضوی معاونت محترم مناطق محروم ریاست جمهوری برگزار شد، هنوز خروجی خوبی شامل حال بخش تعاون نشده است.
بخش کار
نسیم جم: شما گفتید که متولی ایجاد اشتغال نیستید، وظیفه شما در قبال کار چیست؟
محبی زاده: درست است که وظیفه ما ایجاد اشتغال نیست. هرچند که وظیفه ما ساماندهی و نظارت بر حوزه اشتغال است ولی شانه هم برای تولید اشتغال خالی نمی کنیم .
نسیم جم: چه دستگاه هایی متولی تولید اشتغال در شهرستان است؟
محبی زاده: صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت، نیرو و راه و شهرسازی.
نسیم جم: اگر ما بخواهیم برای سال قبل درشهرستان، سهم شما را برای تولید اشتغال عددی تعیین کنیم شما سهمی در آن نخواهید داشت. درست است؟
محبی زاده: بله. درست است. ما هیچگونه تعهد ایجاد شغل نداریم و وظیفه ما فقط این است که اگر شغلی ایجاد شد از آن صیانت کنیم که فرد بیکار نشود. یا اینکه اگه نیاز به کمک یا تسهیلات دارد ما پشتیبان کارگر و کارآفرین باشیم تا فرد شاغل بیکار نشود.
نسیم جم: چرا در هر نشستی از شما آمار افراد شاغل شده می‌خواهند؟
محبی زاده: متاسفانه این فرهنگ جا افتاده است و ما به هر زبانی می گوییم که متولی اشتغال نیستیم متاسفانه گوشی شنوا نیست.
نسیم جم: پس چرا شما که مرجع اعلام آمار رسمی ایجاد اشتغال نیستید، آمار می دهید؟
محبی زاده: با توجه به اینکه موسسه های کاریابی زیر نظر ما هستند، از آن طریق بعضا” ما برخی آمارها را در دست داریم و اعلام می‌کنیم که این وظیفه ماست اطلاع داشته باشیم، چند شغل در شهرستان ایجاد شده است، اما ایجاد اشتغال وظیفه دستگاه‌هایی است که اعلام کردم.
نسیم جم: قدری در خصوص موسسات کاریابی توضیح دهید…
محبی زاده: موسسه کاریابی با مجوز ما ایجاد می شود و لزوما” کسانی که در آن نامنویسی می کنند از طرف کارفرما تعهدی به جزب آنها نیست. اصل بر این است، که افرادی که دنبال کار هستند محلی برای معرفی خود داشته باشند، که یک بنگاه بیکاری تشکیل شده و هم برای فرد بیکار و هم برای موسسه مفید است. چرا که برای فرد بیکار موقعیت شغلی معرفی می‌شود و برای بنگاه کاریابی نیز بعد از معرفی فرد بیکار برای اشتغال، درصدی از حقوق وی به موسسه پرداخت می‌شود و از بابت مشاوره ثبت نام، از آنها نیز مبلغی دریافت می‌کنند.
نسیم جم: شما چقدر در برابر اشتغال نیروهای غیر ایرانی غیر مجاز در شهرستان مسئولیت دارید؟
محبی زاده: مطابق با مواد ۱۲۰،۱۲۱ و ۱۸۱ قانون کار اتباع بیگانه که بخواهند در ایران کار کنند، روادیدشان باید توسط وزارت کار صادر شود که در استان‌ها تفویض اختیار به اداره کل کار استان‌ها شده که در همین خصوص دو موسسه خصوصی ایجاد شده است به نام موسسه کفالت اتباع بیگانه که در این راستا اگر کسی برای انجام کار، نیاز به افراد غیر ایرانی دارد به این موسسه درخواست می دهدکه در موسسه کفالت برای همان شغل و همان محل مجوز صادر خواهد شد.
لازم به ذکر است، درخواست کننده مجاز به استفاده نیروی کار غیر ایرانی فقط در همان شغل و کار مورد درخواست است.
نسیم جم: در شهرستان جم روال کار چگونه است؟
محبی زاده: خوب، در جلسات مکرر این موضوع را اعلام کردیم که ما آمادگی داریم این روادید را صادر کنیم و در صورت تخلف از این فرصت و عدم دریافت مجوز های لازم بر اساس قانون به ازای هر روز کار کرد هر تبعه بیگانه ۵ برابر حداقل مزد کارفرما را جریمه می کنیم. البته ذکر این نکته مهم به نظر می رسد که، مجوز در صورتی برای اتباع بیگانه صادر می شود که فرد ایرانی در آن محل برای انجام آن کار وجود نداشته باشد و این اختیار را داریم در صورتی که کارفرمایی به دلیل به کارگماری فردا غیر ایرانی جریمه شود، اگر نیروهایی که اداره ما معرفی می کند، جایگزین فرد غیر ایرانی کند، جریمه متعلقه را تعدیل کنیم.
بخش رفاه اجتماعی
نسیم جم: آخرین پسوند نام اداره، رفاه اجتماعی است، در این خصوص چه اقداماتی در شهرستان صورت داده اید؟
محبی زاده: رفاه اجتماعی یک مقوله بزرگ است. از مبحث عدالت اجتماعی گرفته تا توزیع سبد کالا که شناسایی افراد به عهده وزارتخانه و تبع آن ادارات کار شهرستان، که متقاضیان باید در سامانه رفاهی نام نویسی کنند.
– توسعه بیمه‌های درمانی که با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم ۱۱ میلیون نفر در کل کشور بیمه شدند که اداره بیمه سلامت شهرستان در این خصوص اقدامات خوبی صورت داده است.
– بهزیستی، بانک رفاه، بانک کارآفرین و تامین اجتماعی نیز در این خصوص برنامه‌های خوبی برای رفاه کارگران ایجاد کرده اند.
– جهت برنامه‌های فرهنگی و ورزشی ویژه کارگران در شهرستان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.
طرح کارورزی فارغ التحصیلان
نسیم جم: قدری هم در خصوص طرح کارورزی فارغ التحصیلان بیکار توضیح بفرمایید.
محبی زاده: این طرح مطابق با عکس نوشته های ذیل در حال انجام است که:
– ثبت نام از طریق سامانه طرح کاربردی صورت می‌گیرد و هدف از آن ایجاد زمینه ای برای مهارت اندوزی فرد متقاضی، کسب درآمدی برای فرد کارورز و فرصتی است برای آینده شغلی وی.

– طول دوره کارورزی حداکثر ۶ ماه است، که همزمان با طی دوره، یک سوم حداقل دستمزد را دولت به کارورز پرداخت می کند و همچنین در این مدت بیمه مسئولیت مدنی فرد نیز به عهده دولت است.

– بعد از اتمام دوره کارآموزی اگر فرد در کارگاه مشغول به کار شود،کارگاه تا دو سال از تخفیف بیمه ای بهره می گیرد. – دستگاه پذیرنده که کارفرما می باشد، باید یا تعاونی باشد یا بخش خصوصی که فرد کارورز باید از طرف اداره کار معرفی شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.