کد خبر : 2137
تاریخ انتشار : شنبه 2 می 2020 - 12:57

از قدرنشناسی مقام معلم تا جامعه نشناسی فاصله ای نیست!/ پاسخ معلمی بازنشسته به معلمی دیگر

از قدرنشناسی مقام معلم تا جامعه نشناسی فاصله ای نیست!/ پاسخ معلمی بازنشسته به معلمی دیگر

عبدالمجید اورا/ معلم بازنشسته: پاسخی مقدماتی به جناب بهزادی در استقبال از محتوای احساسی و نپخته ی منتشر شده که با عنوان” روح آزاداندیشی، مهارت زندگی و گفت و گو را در دانش آموزان تقویت کنید “در هفته نامه ی «نسیم جم»، آب سردی بود که بر پیکر هفته ی بزرگداشت مقام معلم ریخته شد!

عبدالمجید اورا/ معلم بازنشسته: پاسخی مقدماتی به جناب بهزادی در استقبال از محتوای احساسی و نپخته ی منتشر شده که با عنوان” روح آزاداندیشی، مهارت زندگی و گفت و گو را در دانش آموزان تقویت کنید “در هفته نامه ی «نسیم جم»، آب سردی بود که بر پیکر هفته ی بزرگداشت مقام معلم ریخته شد!

عادتاً دانش آموختگان جامعه شناسی که گاهی مطالب اشان را می بینم هیچ گاه این قدر ناشیانه، بدون لحاظ عوامل مختلف و مولفه های متنوع شکل دهنده و تاثیر گذار یک عنوان مهم، آن هم موضوعی مثل آموزش وپرورش و بی محابا، قلب تپنده آن که معلم باشد به این روند آبکی مورد نقد قرار نمی دهند .

نمی دانم عمق مطالعات جامعه شناسی تان چقدر است؟ اما … طبعاً کار جامعه ی معلمین هم مانند هر مجموعه ی دیگر می تواند مورد تدقیق و تفحص و انتقاد قرار گیرد و نویسنده محترم مطلب، می بایست اول به این نکته واقف باشند که ابعاد شخصیت فعلی خودشان و داشته های اجتماعی شان تا حد زیادی مرهون خدمات و تلاش های آموزگاران و معلمین است و حداقل اینکه ایشان می توانند کم و کسری سیل، کرونا و تعطیلی تابستان را از حقوق معلمین به حساب بنشینند خود از آنچه چیزی که آموزگاری به وی آموخته که جمع وتفریق را چه زمانی و مکانی بکار گیرد.

بسیار خوب معلمی دیوار کوتاهی است که هر فراگیر مبتدی سابق و فعلی می تواند به فراخور حال وبه ذات احوال بر روی آن خطی بیندازد! چه برسد به عقده گشایی” سرکوبگری ” آنهم یا با زغال یا با قلمی کال! باز هم نمی دانم که در چه سطحی پیشه ی آموزگاری را تجربه کرده و به آن اعتقاد داشته اید؟
و حالا چند سوال ازشما بعنوان مثلاً جامعه شناس و فعال رسانه ی:

 • چقدر با شکاف بین نسل ها و دلایل آن در جهان معاصر آشنایی دارید ؟
 • چقدر علل اختلاف طبقاتی بین سطوح مختلف و عوامل آن در جوامع را مورد مطالعه قرار داده اید ؟
 • آیا شده که جنابعالی به عنوان کارمند روابط عمومی شرکت پالایش گاز فجر جم دریافتی حقوق ومزایای تان را به قیاس حقوق یک معلم با همان سابقه و مدرک تحصیلی مقایسه کنید؟ مسلماً رها کردن معلمی و مهاجرت شغلی به صنعت نه بخاطر آزاداندیشی بهتر صورت گرفته بلکه بجهت دریافتی و رفاه بیشتر.
 • آیا شده است که متغیر های محیطی تاثیر گذار بر رفتار دانش آموز را مورد تحقیق قرار داده و آسیب شناسی علمی آن را ازمنظر جامعه شناسی به مسئولین آموزش وپرورش ارائه کرده باشید!
 • آیا زمانی با خودتان اندیشیده اید که اکنون و تا پیش از این روابط تعاملی دانش آموزان و معلمان با کدام مبانی آموزشی وپرورشی پیش رفته است؟
 • تغییرات لحظه به لحظه ی نگرش و کنش ها ی فردی و گروهی را چطور؟!
 • به چه میزان نظریات و معادلات تعلیم و تربیت نوین و قدیم را مورد پژوهش و تحقیق قرارداده واحیاناً بررسی کرده اید ؟!

  اینها تنها بخش کوچکی از فاصله ی جامعه شناسی شما با قدرشناسی از معلمین است !
  اکثر معلمین بواسطه صداقت در کلام و اصالت در اندیشه همواره اهل گفت و گو و آموزش گفت و گو هستند آن هم از نوع متعالی اش و البته مرز حدود گفتگو از خانواده شروع می شود. آنجا که باید البفای گفت و گو را آموخت. و ای کاش در مجموعه ی خودتان هم می توانستید این گفتمان را دنبال کنید بدون لکنت زبان ! ونه تعارف کردن آن به دیگران !
  در پایان فقط یک بار دیگر خواهش می کنم خودتان را بدون معلم تصور کنید به این معنا که تجسم بفرمائید اگر هیچ گاه و هیچ وقت با معلمی سروکارنداشته بودید؟ فکرش را بکنید ! تا به پاسخ عنوان خود برسید! / ارادت همچنان باقیست؛ عبدالمجید اورا / کنگان

نسیم جم: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود. این مطلب نیز همان گونه که در بالا اشاره شد در پاسخ به مطلبی بود که با منبعیت کانال تلگرامی توسعه و جامعه جم در کانال تلگرامی «نسیم جم» منتشر شده بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.