کد خبر : 2484
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱

ستایش نقد از سوی فرماندار شهرستان جم

ستایش نقد از سوی فرماندار شهرستان جم

سجاد بهزادی/ جامعه شناس فرماندار شهرستان جم در اولین نشست شورای اداری شهرستان در سال ۱۴۰۱ به ستایش مقوله نقد پرداخت و عبارات مهمی به مدیران دستگاه ها در شهرستان یادآوری کرد. او تاکید کرد ” مدیران از نقدها استقبال کنند/ نقدپذیری یکی از ویژگیهای مدیران در طراز انقلاب است / مسئولیت یعنی در معرض

سجاد بهزادی/ جامعه شناس

فرماندار شهرستان جم در اولین نشست شورای اداری شهرستان در سال ۱۴۰۱ به ستایش مقوله نقد پرداخت و عبارات مهمی به مدیران دستگاه ها در شهرستان یادآوری کرد.
او تاکید کرد ” مدیران از نقدها استقبال کنند/ نقدپذیری یکی از ویژگیهای مدیران در طراز انقلاب است / مسئولیت یعنی در معرض سوال و نقد بودن / اگر مدیری از نقد نگران و ناراحت می شود یا نباید مسئولیتی بپذیرد یا باید به گونه ای به مردم خدمت کند که کمتر مورد نقد و سوال واقع شود.”
نگارنده این متن؛ از ابتدای شروع به کار فرماندار دولت انقلابی مانند همه فرمانداران قبل؛ رویکرد انتقادی خود را با ایشان در جهت رشد و توسعه شهرستان محک زده است. البته این رویکرد برای همیشه ادامه خواهد داشت. یادداشت های انتقادی منتشر شده اگر چه همه از نگاه نویسنده خیرخواهانه بوده است؛ ولی بعدها متوجه شدم برخی از آنها از نگاه فرماندار تنها تراوش ذهنی و شخصی نویسنده بوده است. قضاوت آن را باید بر عهده افکار عمومی گذاشت اما نکته ای که در اینجا می خواهم به آن اشاره کنم استقبال فرماندار از نقدهای وارده بود.
هر بار که او را می دیدم هرگز ترش روی نبود و می گفت آماده انتقادهای بیشتر هست. روش قهرآمیز در پیش نداشت و در ظاهر امر هم که شده بود بنای تقابل در چهره او دیده نمی شد. ااعتقاد دارم فرماندار شهرستان آن عبارت مهم و عمیق امانوئل کانت را خوب فهمیده است که می گوید ” عصر ما به درجه‌ای چشمگیر عصر نقد است و تمامی امور باید خود را تسلیم آن کنند.”
من به این روحیه او امیدوارم و آن را حاصل تدبیر و تحصیل و تجربه یک فرماندار می دانم؛ اما در عین حال اشاره به چند نکته پیرامون موضوع نقد ضروری تر می دانم:

یکم: جناب فرماندار؛ تنش و تضاد اصلی میان منتقد و مسئولی که مورد نقد قرار می گیرد، تعریف مفهوم “انتقاد” است. یعنی یک مسئول، نقد را تا زمانی که در چارچوب اعتقاد و انتظار خودش باشد می پسندد و حتی با این اصطلاح بلوف و تبلیغ سیاسی هم می کند؛ اما وقتی نقد وارده بر خود را گزند می بیند به شدت نگران و در پی تنگنا بردن و انگ زدن به منتقد می شود. مسئولی که بخواهد به این بهانه که انتقادات “منصفانه” نیست، حد و مرز جدیدی را برای آن تعریف کند بسیار خطرناک است و نشان می دهد که مفهوم نقد نزد آن مدیر، جنبه ابزاری دارد.
دوم: جناب فرماندار؛ حالا که نقد و نقدپذیری را” یکی از ویژگیهای مدیران در طراز انقلاب” می دانید، زمینه های نقد روان و قلم بی لکنت را فراهم سازید، رسانه ها را تقویت کنید و مدیران را بسپارید پاسخگوی نقدهای رسانه ها باشند و نگاهی نمادین به موضوع نداشته باشند. فضای انتقاد در جامعه به همگان می آموزد که سخن در حد و اندازه خویش بگویند و عملکرد خود را دقیق به افکار عمومی ارائه دهند. منتقد گفته های مسئولان را به ترازوی نقد می برد و هر چقدر این فضا بازتر باشد، هر مسئولی به خود جرات نمی دهد گفتار بی عمل داشته باشد و نگران وعده های فردای خود نیز نباشد.

سوم: جناب فرماندار؛ تنها شنیدن نقد، توصیه به نقدپذیری و مدارا کردن با منتقد چه سود؛ باید اصلاح در اموری که مورد نقد است را رویکرد نهایی خود بدانید و در این مسیر برنامه ریزی کنید. اگر این گونه باشد همان سخن حافظ شیرازی می شود که می گفت “واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند/ چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند…”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.