کد خبر : 302
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷

دهان ها را نبندیم، قلم ها را نشکنیم!

دهان ها را نبندیم، قلم ها را نشکنیم!

دهان ها را نبندیم، قلم ها را نشکنیم! سیف اله حسنی پور/ مدیر مسوول نسیم جم علاوه بر قرآن کریم که هدایت بشر را در برهه ی جاهلیت بعنوان رسانه ای شیوا در آن به قلم سوگند یاد شده است، در بیانات امام راحل و رهبری به کرات نقش و جایگاه قلم و رسانه مورد

دهان ها را نبندیم، قلم ها را نشکنیم!
سیف اله حسنی پور/ مدیر مسوول نسیم جم

علاوه بر قرآن کریم که هدایت بشر را در برهه ی جاهلیت بعنوان رسانه ای شیوا در آن به قلم سوگند یاد شده است، در بیانات امام راحل و رهبری به کرات نقش و جایگاه قلم و رسانه مورد اشاره و آن را تکریم کرده اند.
مقام معظم رهبری در این خصوص فرموده اند: معتقدم که آزادی قلم و بیان حق مسلم مردم است و برای مطبوعات سه وظیفه مهم قائلم. نقد و نظارت، اطلاع رسانی صادقانه و طرح و تبادل آرا و افکار در جامعه.
با این حال رسانه بعنوان رکن چهارم دموکراسی همواره بدون هیچ چشم داشتی در تلاش است تا نقش خود را در مسیر پیشرفت و توسعه جامعه پیرامون به رخ کشد و بخشی از توسعه هر اقلیم متوجه رسانه‌هاست. این نقش زمانی پر رنگ‌تر است که نقدهای منصفانه یا انعکاس دیدگاه مسئولین در رسانه به ذائقه مسئولی دیگر خوش نیاید.
اگر بخواهیم موردی این مهم را در شهرستان جم بررسی کنیم با توجه به ضعف یا عدم وجود روابط عمومی قوی در برخی ادارات نوع واکنش به درج نقد یا خبر حرفه ای نیست.
در چنین مواردی که نمونه‌های آن در جم کم هم نیست، فرد مسئول با تماس تلفنی با خبرنگار یا مسئول رسانه سعی بر حذف خبر یا توقع بر عدم انتشار آن داشته و یا اینکه با تهدید در اولین گام اقدام به شکایت از مسئول رسانه می نماید. اما رسانه ها بر اساس ماده ۳ قانون مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها و توضیحات مردم و مسئولین را درج و به اطلاع عموم برسانند.
اصحاب رسانه‌ها با درس از آموزه‌های دینی و اسلامی و پند از سخنان امامان و معصومین علیه السلام همچون پیامبر اکرم صلوات الله علیه که میفرمایند: ” پرهیزگار ترین مردم کسی است که حق بگوید، چه به سودش باشد چه به زیانش” ، همواره برآنند تا اینکه واقعیت‌ها را بیان کنند که معمولاً مسئولین ما نیز به نوعی همواره بیان حقیقت را تلخ می دانند!

بر اساس ماده ۴ قانون مطبوعات کشور هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یابه سانسور و کنترل نشریات مبادرت کنند.
تبصره یک همین ماده بیان می‌دارد به شرط داشتن شاکی، متخلف از این ماده به حکم دادگاه به انفصال از خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم خواهد شد.
با این مقدمه به سراغ پرونده‌ ای می‌رویم که رئیس دادگستری شهرستان جم در پی آن به صورت اکید به دادستانی دستور می دهد تا بر علیه مدیر مسئول یکی از رسانه های محلی به جرم انتشار و چاپ انتقاد از دستگاه قضایی شهرستان طرح دعوا نماید.
ماجرا از آنجا شروع می‌شود که خطیب نماز جمعه شهر جم در بخشی از خطبه های خود از عملکرد برخی ادارات شهرستان از جمله دادگستری انتقاد و رسانه مذکور نیز اقدام به انتشار آن نموده است که رئیس دستگاه مورد انتقاد با برقراری تماس تلفنی و اعمال فشار بر مدیر مسئول این رسانه سعی بر حذف و عدم انتشار آن داشته، که پس از ناموفق بودن، طی دستور مستقیم به دادستان جهت طرح دعوا با عنوان ایجاد بدبینی و تشویش اذهان و افکار عمومی نسبت به مجموعه خدوم و زحمتکش کارکنان دادگستری شهرستان در صدد تلافی برآمده و ضمن شکایت از مدیر مسئول رسانه، این انتقاد امام جمعه را نیز برنمی تابد.
اینک ضمن احترام به زحمت کشان عرصه گسترش عدالت که به فرمایش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که فرموده است:” عدالت موجب آرامش روح انسان می‌گردد”، این عزیزان در تلاش هستند تا عدل و داد در بین آحاد شهرستان حاکم باشد این سوالات مطرح است که:
_ چرا رئیس دستگاه قضایی شهرستان که خود مامور به اجرای قانون است با تخطی از ماده ۴ قانون مطبوعات در صدد اعمال فشار بر رسانه ای جهت عدم انتشار یک مطلب برمی آید؟
_ بهتر نبود بجای اینکه وی، ضابطین قضایی ارشد خود را بسیج تا مدیر مسئول رسانه مذکور را برخلاف قانون دستگیر نمایند با نگاهی به همین قانون از حق قانونی خود مطابق با ماده ۲۳، جهت پاسخ استفاده و جوابیه ای را به این رسانه ارسال می‌داشت؟

_ آیا در امورات روزمره این فرد مسئول و ضابطین قضایی تحت امر، هیچ امری مهم‌تر از رسیدگی به این پرونده در دست اقدام نبوده و یا اینکه آیا صف طویل ارباب رجوع در پشت درب دفاتر آنان کوتاه شده بود که این حجم نیروی انسانی جهت رسیدگی به این پرونده مامور می شوند؟

_ آیا پایین بودن قدرت نقدپذیری و مواجهه مسئولین با نقد و آن هم از نوع منصفانه و این هم انعکاس خطبه های نماز جمعه در رسانه ای به این سبک و سیاق مورد پذیرش جامعه مدنی امروزی ما می باشد؟

_ آیا این شیوه برخورد و بسیج تمامی امکانات و نیروی انسانی برای رسیدگی به چنین پرونده ای و کنار گذاشتن امورات مهم مردمی به دور از دایره انصاف است یا انعکاس خطبه های خطیب نماز جمعه در یک رسانه؟

در پایان ضمن اینکه جواب سوالات مطروحه را به مخاطبین گرامی واگذار نموده درج دو نکته مهم به نظر می رسد:
اول اینکه آنچه مرا مجاب به نگارش این متن نمود نوع مواجهه و برخورد قهری رئیس دستگاه قضا شهرستان با انتشار این خبر در رسانه بود نه آنکه قصد در تغییر مسیر پیشبرد پرونده در مرجع قضایی داشته باشم.

دوم آنکه به استناد گفتمان ریاست جمهوری که در جایی بیان داشت:” دهان ها را نبندیم و قلم ها را نشکنیم”، نگارش خود را با سخنان گهربار امام مظلوم امام حسن مجتبی علیه السلام به پایان می برم که فرموده است: ” در مجازات خطا کار شتاب مکن و میان خطا و مجازات راهی، برای عذر خواهی قرار ده”

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.