کد خبر : 40
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۷

تخلفات انتخاباتی رو به افزایش است/ دادستان شهرستان جم ورود کنید!

تخلفات انتخاباتی رو به افزایش است/ دادستان شهرستان جم ورود کنید!

به گزارش نسیم جم؛ چندی پیش از اولین تخلف انتخاباتی در شهرستان جم رونمایی کردیم. انتظار می رفت مسئولین ورود کرده و در این خصوص اقدامی صورت پذیرد تا اینکه رفیعی پور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری جم در خصوص تبلیغات در فضای مجازی اظهار داشت: تبلیغات زود هنگام انتخابات شورای شهر و روستا در فضای

به گزارش نسیم جم؛ چندی پیش از اولین تخلف انتخاباتی در شهرستان جم رونمایی کردیم. انتظار می رفت مسئولین ورود کرده و در این خصوص اقدامی صورت پذیرد تا اینکه رفیعی پور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری جم در خصوص تبلیغات در فضای مجازی اظهار داشت: تبلیغات زود هنگام انتخابات شورای شهر و روستا در فضای مجازی خلاف قانون است.

وی از نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا خواست به قانون احترام گذاشته و تا فرا رسیدن مهلت قانونی از تبلیغات در فضای مجازی خودداری کنند.

بر اساس قانون تبلیغات زودهنگام رسانه‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی خلاف است و با متخلفان مطابق قانون برخورد می‌شود. اما گوشی بدهکار نبود تا اینکه تخلفی دیگر در فضای مجازی شاهد گسترش آن بوده و آن هم ایجاد کانال نظر سنجی انتخاباتی است.

در این خصوص نیز «نسیم جم» بر اساس رسالت رسانه ای خود گزارشی منتشر کرد که در آن دادستان بوشهر اعلام کرده بود: انجام نظر سنجی در برخی از سایت ها و فضای مجازی جنبه تبلیغی برای نامزدها دارد و بدلیل مغایرت با قانون باید جمع آوری شوند.

حسن پور اظهارداشت: کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری از تخریب، اهانت، تشویش اذهان عمومی و بیان مطالب خلاف واقع خودداری و در فرصت قانونی تعیین شده برای تبلیغ اقدام به معرفی خود و برنامه هایشان کنند.

بر اساس این گزارش رسانه‌های محلی شهرستان جم نیز با تمکین به قانون همواره نشان دادند که پایبند به قانون هستند اما اخیراً کانال‌ تلگرامی منتسب به یکی از پایگاه‌های خبری فعال در سطح شهرستان، اقدام به انتشار اسامی نامزدهای انتخاباتی شورای اسلامی شهر جم نموده است که ضمن خلاف بودن آن اسامی برخی از نامزدها از قلم افتاده است.

با در نظر گرفتن اینکه افزایش مشارکت افراد در انتخابات رسالت رسانه هاست، این سهل انگاری را به دور از اخلاق حرفه ای رسانه ای است و انتظار می‌رود رسانه‌های شهرستان همچون گذشته در کارزار انتخابات دقت بیشتری صورت داده تا خدای ناکرده حقی از کسی تضییع نگردد.

در همین راستا یکی از کاندیدهای شورای اسلامی شهر جم با ارسال برگه احراز تایید صلاحیت خود به دفتر این نشریه از رسانه مذکور به شدت شاکی بوده که بر اساس ماده ۲۳ قانون مطبوعات این موضوع قابل جبران می باشد.

قابل ذکر است این اقدام موجب ایجاد امواج منفی در شهر برای کاندیدای مورد اشاره که از خانواده معظم شهدا و از خادمان حال حاضر در یکی از نهادهای انقلابی نیز می‌باشد به راه انداخته است.

 

با این توصیف می طلبد رسانه ها با دقت هر چه تمام تر، نقش خود را به خوبی در جهت روشنگری و ایجاد روحیه مشارکت در انتخاب اصلح تر به خصوص در انتخابات شورای شهر را فراهم آورده و دقت را فدای سرعت نکنیم. چرا که دکمه انتشار خبر به مثابه دکمه انفجار است و از این طریق شاید ناخواسته و بواسطه عدم دقت آبرویی از کسی محفوظ نگردد.

بر اساس تبصره ماده ۱۶۳ آیین نامه انتخابات شورای اسلامی انتشار هرگونه مطلب در خصوص نامزدها از سوی مطبوعات و نشریات در غیر از مهلت مجاز تبلیغات یا خارج از زمان مناسب به طوری که فرصت پاسخگویی برای نامزد فراهم نشود تخلف است.

همانطور که ذکر شد نطربه اینکه اعلام اسامی کاندیداهای انتخاباتی نیز تخلف محسوب می شود، در اقدامی بحث برانگیز باز در فضای مجازی شاهد راه اندازی کانال تلگرامی در خصوص نظر سنجی هستیم. ضمن اینکه این اقدام تخلف مشهود انتخاباتی است، جالب آن است که باز برخی از اسامی نامزدهای انتابات شورای شهر جم در این نظر سنجی دیده نمی شود و بیم آن می رود که برخی با این روش سعی در بر هم زدن آرامش انتخابات داشته باشند و به نظر می رسد دادستان شهرستان در این خصوص باید با قاطعیت ورود کرده و این نوع تخلفات را رصد و کنترل تا با احساسات شهروندان و آبروی نامزدهای انتخاباتی بازی نشود.

لازم به ذکر است، کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز قبلا” در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما، اظهارات زیر را مطرح کرده بود:

*در قانون تعریف مشخص و روشنی از تبلیغات انتخاباتی وجود ندارد، بلکه یک سری محدودیت هایی در قانون اعلام شده است که در این زمینه نیازمند به تعریف دقیقی از تبلیغات انتخاباتی هستیم.

*مواردی از تخلفات تبلیغاتی وجود داشت که شورای نگهبان به قوه قضائیه ارجاع داده و در آنجا به جرائم و تخلفات انتخاباتی رسیدگی شده است.

*برخی از تخلفات انتخاباتی منجر به رد صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت فرد خاطی در دوره بعدی خواهد شد.

*فعالیت های تبلیغاتی نامزدها در فضای مجازی توسط کارشناسان شورای نگهبان بررسی می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.