کد خبر : 48
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۳:۳۸

امام جمعه جم: مسئولین نفت بخشی از آسیب های وارده به فرهنگ جم را جبران کند/ نیروی انتظامی شهرستان در مواردی جزئی به عنوان قاچاق با مردم برخورد می کند/ بکار گیری نیروهای خارجی غیر مجاز توسط مسئولین خلاف قانون است

امام جمعه جم: مسئولین نفت بخشی از آسیب های وارده به فرهنگ جم را جبران کند/ نیروی انتظامی شهرستان در مواردی جزئی به عنوان قاچاق با مردم برخورد می کند/ بکار گیری نیروهای خارجی غیر مجاز توسط مسئولین خلاف قانون است

به گزارش نسیم جم؛ ساختمان ستاد نماز جمعه شهرستان جم، همانند مصلای نماز جمعه این شهر که در انتظار وعده ۲ میلیارد تومانی صنایع وابسته به وزارت نفت است در انتظار وعده۲۰۰ میلیون تومانی استاندار است. البته از شواهد، قرائن و تلاش‌های رئیس دفتر امام جمعه، شورای اسلامی، ستاد نماز جمعه و خیرین، ساختمان این

به گزارش نسیم جم؛ ساختمان ستاد نماز جمعه شهرستان جم، همانند مصلای نماز جمعه این شهر که در انتظار وعده ۲ میلیارد تومانی صنایع وابسته به وزارت نفت است در انتظار وعده۲۰۰ میلیون تومانی استاندار است.
البته از شواهد، قرائن و تلاش‌های رئیس دفتر امام جمعه، شورای اسلامی، ستاد نماز جمعه و خیرین، ساختمان این ستاد به حدی رسیده است که به اهداف خود برسد و امام جمعه نیز بتواند جوابگوی مراجعات در آن باشد.
این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین محمد گنجی در گفت و گوی اختصاصی و صریح با « نسیم جم » بیان کرد.

حجت الاسلام محمد گنجی ۵۲ ساله، دارای ۵ فرزند است که از سال ۹۰ به امامت جمعه شهر جم منصوب شده است. وی ساکن در محله توحید شهر جم است که از این بابت خود نیز راضی نیست. آن طور که خود می گوید یارانه نیز می گیرد ولی برای دریافت سهام عدالت هنوز اقدام نکرده است. وی در پاسخ به حقوق دریافتی ماهیانه گفت: امامان جمعه در کل حقوق دریافت نمی‌کنند و حقوق آنها بر اساس شهریه ای است که در حوزه علمیه به امامان جمعه پرداخت می‌شود و این شهریه همچنان ادامه دارد که تقریبا معادل ۵۰۰ هزار تومان است و مبلغ ۱۵۰ هزار تومان نیز از طرف دفتر مقام معظم رهبری ماهیانه به حسابشان واریز می شود.

تعیین حقوق برای تمام ائمه جمعه به این سبک است. ولی بنده ماهیانه مبلغ ۴۵۰ هزار تومان هم از طرف بنیاد جانبازان و مستضعفین دریافت می کنم که خدا را شکر کفاف زندگی ام را می دهد.

وی ادامه داد: من از زمانی که در حوزه علمیه مشغول به تحصیل شده ام، کمک‌هایی از طرف خانواده به من می شد و همچنان هم ادامه دارد که در حال حاضر هم یکی از برادرانم که در خارج از کشور مشغول به کار است برایم کمک‌های می‌فرستد و حتی ایشان در بخش مسکن هم به من کمک کرده و در قم برایم خانه ای خریده است.

نسیم جم: آیا به غیر از روابط ذاتی که به جهت امام جمعه بودن ارتباط دیگری هم با شهروندان دارید؟

– من مثل تمام شهروندان عادی در صف نانوایی می ایستم و نان میگیرم. دوست هم‌ ندارم جایی برای خرید می روم بدانند من امام جمعه هستم. این هم به این خاطر است که شاید همشهریان در قبال این شناخت به من امتیازهایی بدهند. بنده از ابتدای مسئولیتم با خود عهد کردم هر کس کاری با من داشته باشد به عنوان یک شهروند یا امام جمعه هر ساعتی درب منزل من را بزنند در خدمت‌شان هستم.

نسیم جم: دلیل انتخاب مسجد امام خمینی رحمه الله علیه برای برگزاری نماز جماعت چیست؟

– اولاً اینکه کنار دفتر قدیمی ستاد نماز جمعه بود. دوم هم قدیمی ترین مسجد جامع شهر جم است و فردی همچون مرحوم شیخ محمد تقی راستین در آن مسجد نماز می‌خوانده است.

نسیم جم: آیا با وسیله شخصی رفت آمد می کنید و از اینکه در محله توحید اسکان دارید چه نظری دارید؟

– بله. بنده در ابتدای ورودم به جم از رفتن به آنجا ناراحت بودم و همانطور که استحضار دارید، امام جمعه هر جا می رود مردم هستند که خانه برایش تهیه می‌کنند اما منزلی که من در آن ساکنم شورای شهر با همکاری پالایشگاه از قبل تهیه کرده بودند که عقیده من این است که خودم، فرماندار و بقیه مسئولین باید در بین مردم باشند (هرچند که الان هم در بین مردم هستیم) ولی بنا به حصاری که هست و بحث ورودی و خروجی شهرک ها مردم محدود می‌شوند که ما دوست نداریم. این موضوع را بارها به عرض شورا رسانده ام که شاید بتوانند برای بنده مسکنی خارج از محیط شهرک پیدا کنند و به دنبال این هستم که ساختمان ستاد آماده شود و منزل امام جمعه همین جا باشد. بارها شده که با مسئولین استان هم در این خصوص صحبت کرده ام که بنده و فرماندار باید در بین مردم باشیم تا اینکه فکر نشود که در آنجا به ما امتیازی داده می‌شود و به خاطر آن نتوانیم از عملکرد مسئولین در پالایشگاه یا در سطوح بالاتر انتقاد کنیم.

نسیم جم: اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال شما را به چه فکری می‌اندازد؟

– خوب در ارتباط با شعار که اذعان دارید، چندین سال متوالی مقام معظم رهبری اشاره به اقتصاد دارند. به نظر بنده ایشان دیده بان انقلاب هستند و از دور رصد می‌کنند مشکل اصلی کشور اقتصاد است و دشمنان می‌توانند از همین محل به کشور ضربه وارد کنند. لذا مقام معظم رهبری شعار امسال را هم به صراحت این موضوع را اعلام کردند. این وظیفه همه است، من به عنوان امام جمعه در خطبه این را تشریح کنم و مسئولین اجرایی پیگیر باشند. به ویژه اداره کار که در ارتباط با اشتغال فعالیت دارد بیان کند چه برنامه ای دارد؟ و چه میزان از این وضعیت نابسامان بیکاری می تواند کمک کند؟ به نظر من جوانی که در تمام صحنه‌ها مفید واقع شود به خاطر عدم اشتغال یک حالت یاس و نامیدی در او ایجاد شده و همه ما به ویژه سه دستگاه مقننه، قضایی و اجرایی پیگیر باشند تا منویات مقام معظم رهبری به زمین نماند.

نسیم جم: چقدر در مورد منویات رهبری در سال قبل عمل شد؟

– بنظر من در خصوص این شعار در سال قبل خوب عمل نشد. تلاش‌های انجام گرفت اما آن چیزی که خواسته های مردم (مثل بخش دیالیز یا اینکه در دستگاه قضایی برخی پرونده‌ها را نباید بگذاریم تا این مدت روی زمین مانده) بالاتر از این است.

نسیم جم: دلیل اینکه چندین سال است از اداراتی مثل شبکه بهداشت، آموزش و پرورش و نیروی انتظامی تجلیل می کنید چیست؟

– در بحث بهداشت که مدیریت توانمند و دلسوزی دارد من شاهد فعالیت خوب آنها هستم. درست است که قدری با مشکل اعتبار مواجه هستند ولی به خاطر همین دلسوزی مدیر و همکارانش بر اساس برآورد رضایت مندی مردم در طول سال قبل عملکردش قابل ستایش است و باز هم باید از آنها تقدیر شود بسا که در هفته سلامت هم از بهداشت و درمان شهرستان و هم بیمارستان توحید بنده تجلیل کرده و در خصوص بخش دیالیز و بیمارستان تامین اجتماعی یادآوری‌های کردم. آموزش و پرورش هم هرسال می‌بینیم در سطح استان با کسب رتبه های برتر مایه سربلندی شهرستان است که لازم است تقدیر شود. در نیروی انتظامی هم به نظر بنده هر چند که ضعف‌هایی وجود دارد که من هم تذکراتی می دهم که در بعضی موارد جزئی باعنوان قاچاق با مردم برخورد می‌کنند اما من حیث المجموع در چند پرونده قتل اتفاقی سرعت عمل نیروی انتظامی را ستایش می کنم.

نسیم جم: در برخی محافل از عدم حضور مسئولین در نماز جمعه گله مند هستید. سوال اینکه دلیل عدم حضور مسئولین در نماز جمعه را چه می دانید؟

– به هرجهت مسئولین در نماز جمعه شرکت می‌کنند اما برخی‌ها غیربومی هستند که به شهرهای خود می‌روند و برخی هم در مسافرت هستند. هرچند که توقع می‌رود مسئولین در سال هرچند هفته یک بار در نماز جمعه شرکت کنند و با حضور خود تجدید بیعت با ولایت را اعلام دارند، اگر که مسئولی این روحیه نداشته باشد نمی‌تواند در جمهوری اسلامی ایران خدمت کند.

نسیم جم: چقدر از تریبون نماز جمعه برای حل مشکلات شهروندان استفاده می کنید؟

– بیشترین مواردی که من تذکر می‌دهم و شاید دغدغه من باشد مسائل مربوط به مردم است که ابتدا به خود مدیر تذکر داده، سپس در شورای اداری مطرح و در نهایت به عنوان زبان مردم این درد مردم را عنوان می‌کنم که نظر بنده بیشترین دغدغه من مشکلات مردم است که در خطبه ها بیان می کنم.

نسیم جم: چرا هنوز با توجه به تذکرات شما، مسئولین کارهای خود را به نیروهای خارجی می دهند؟

– این عزیزان دو دسته اند. کسانی که مجوز دارند و با احترام باید با آنها برخورد کنیم، همانگونه که بعضی از هموطنان ما در حوزه خلیج فارس دارند با مجوز زندگی وکار می کنند و هیچ مشکلی ندارد. اما دسته ی دوم که بدون مجوز ورود می کنند و راهی باز می شود برای ورود افراد خلافکار به شهرستان، تاکید من بر جلوگیری از آنهاست که چه افغانی باشد چه پاکستانی‌ها. در خصوص ادارات نیز من گلایه مندم که بخشی از ادارات به دلیل اینکه نیرویی را بیمه نکنند حاضر هستند کار را به نیروهای غیر ایرانی بدهند که این خلاف قانون است. این را به صلاح نمی‌دانم و من بارها عرض کرده ام باید این مهم سر و سامان داده شود و افراد شناسایی شده که مانند کشورهای حوزه خلیج فارس برای افراد غیر ایرانی وکیل مشخص کرد تا در صورت بروز نا امنی سریع با وکیل وی برخورد کرد و من مجدد در این خصوص تذکر خواهم داد.

نسیم جم: نظر به انتخابات پیش رو سفارش شما به کاندیداها و حامیانشان چیست؟

– من به کاندیداها توصیه می‌کنم اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند. به این معنا که دیدگاه و اهداف خودشان را برای مردم بیان کنند بدون اینکه دیگری را تخریب کنند. در غیر اینصورت دین ما را نیز خراب می‌کنند و مردم هم با شنیدن دیدگاه‌ها بدون احساسات و با فکر و اندیشه و سوابق باید انتخاب کنند.
نسیم جم: دیدگاهتان در خصوص ورود خانمها به کارزار انتخابات چیست؟

– خواهران مطابق با قانون حق حضور در انتخابات دارند. این یکی از زیبایی های نظام ماست که برگرفته از آیات قرآن می‌باشد. برخلاف دیدگاه های غربی ها که معتقدند حق زنان در ایران پایمال شده، زنان ما در خیلی از موارد خود را اثبات کرده اند و در برخی از امورات خانم ها نقش خود را بهتر از آقایان ایفا کرده و بعضا” پیگیرتر هم هستند و حضورشان ارزشمند تر است.
نسیم جم: در خصوص حفظ فرهنگ اصیل مردم جمع چه نظری دارید؟

– من در خطبه هایی که مربوط به حجاب است و همایش هایی که در این زمینه برگزار کرده ایم این را تذکر داده ام. من به ذهنم می‌رسد شهرستان جم به عنوان یک ایران کوچک و این ادغام فرهنگ ها به فرهنگ اصیل شهرستان ضربه وارد کرده است و باید مسئولین نفت بخشی از این آسیب‌ها را جبران کند. گر چه خوشبختانه شهر ما به نسبت شهرهای دیگر اصالت مردم بهتر حفظ شده است و قابل تقدیر است.

نسیم جم: اعتبارات سالانه ستاد نماز جمعه چقدر است و صرف چه اموری می شود؟

– ستاد نمازجمعه اعتباری ندارد. همانطور که اشاره کردم مجموعه ستاد نماز جمعه متعلق به مردم است و مردم آن را اداره می کنند که در برخی شهرها با تدبیر ائمه جمعه و ستادهای نماز جمعه درآمدزا هستند (در دیلم من خودم تعداد ۳۰ مغازه احداث کردم) و اعتبارات ما با کمک‌های مردم تامین می‌شود که خرج همایش‌ها و امورات دیگر ستاد می‌شود.

نسیم جم: از نماز جمعه شهر های ریز و یا انارستان چه خبر؟

– بدلیل فاصله کم از لحاظ شرعی یکی از این دو شهر می توانند نماز جمعه داشته باشند. ما در شهر ریز تلاش‌های کردیم تا این اتفاق افتاد اما با بروز برخی اختلاف های که بین شهروندان ایجاد شد متاسفانه نماز جمعه متوقف شد. الان هم ما دوست داریم در صورتی که خود عزیزان محلی برای امام جمعه و اقامه نماز جمعه محلی مشخص کنند در این خصوص همکاری کنیم.

نسیم جم: از مصلای نماز جمعه چه خبر؟

– هر چند که با تاخیر شروع شد ولی خدا را شکر خوب است. از شورای راهبردی نفت به دبیری مهندس صفائیان تشکر می‌کنم که مبلغ دو میلیارد تومان لحاظ که تاکنون ۳۰۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است. قبل از آن هم شورای شهر به ما کمک کردند که باز هم انتظار کمک داریم. تا کنون که در مرحله فونداسیون هستیم ۷۰۰ میلیون تومان هزینه کرده ایم که جا دارد تشکر کنم از خیرین که در این زمینه به ما کمک کردند و از هر ۱۰۰۰ تومان هایی که مردم به ما می دهند به ما خیلی کمک می‌شود.

نسیم جم: سوال و جواب های کوتاه

– شیخ محمدتقی راستین؟
انسانی با صداقت، پاک و خدمتگزار

– سکینه الماسی ؟
پرتلاش با حجاب

– تیم پارس جنوبی جم؟
اقتدار

– گرانی در جم؟
متاسفانه بالاست

– بیکاری و اشتغال؟
متاسفانه زیاد است

– اولویت اول شهرستان در بخش فرهنگ؟ اعتبار

– نقش رسانه در توسعه ی جم؟
بسیار خوب و بی چشم داشت

نسیم جم: با توجه به رسالت رسانه ای «نسیم جم » که کمک به احیا فرهنگ اصیل بومی شهرستان است، طرحی را بنیان و بجای واژه مصطلح ویترین، دکور یا کلکسیون بنا داریم « طاقچه یادبود» را راه اندازی کنیم که از هر مسئول یا مصاحبه شونده یک هدیه جهت ثبت در این طرح به یادگار می گیریم. شما به «طاقچه یادبود» ما چه هدیه می دهید؟

– بنده یک یادگاری از دوران دفاع مقدس را تقدیم «طاقچه یادبود» شما می کنم باشد که مورد مقبول واقع گردد.

نسیم جم: صحبت پایانی

– از تیم رسانه ای «نسیم جم»، کسانی که قلم می‌زنند و زحمت می کشند تشکر می‌کنم که الحق جای یک رسانه به این شکل در شهرستان خالی بود و بعد از یکسال تلاش با کمترین چشم داشت ها همچنان بدون حمایتی کار بزرگی را انجام می دهید.

https://t.me/nasimjam1

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.