یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸ - 2019 March 24
كدخبر: 689 تاريخ : ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲ بازديد: 196 بازدید نسخه چاپي ارسال به دوستان

باخت پارس جنوبی جم به زودی فراموش می شود ولی …درد باتوم بر گرده ی هواداراش خیر!

باخت پارس جنوبی جم به زودی فراموش می شود ولی …
درد باتوم بر گرده ی هواداراش خیر!
سیف اله حسنی پور/ مدیر مسوول « نسیم جم »

« نسیم جم » آمادگی دارد تمام تصاویری که بنا به نوع خشونت به کار رفته از سوی نیروهای یگان ویژه ازانتشار آن معذور است را در اختیار دادستانی و مراجع صالح رسیدگی قرار دهد تا با مسببین اصلی این اتفاق ناگوار برخورد شایسته صورت پذیرد.
درست ۱۷ دی ماه ۷۹ بود که به بهانه ی خشونت در دیدار استقلال و پیروزی یادداشتی را در هفته نامه نصیر بوشهر منتشر کردم. آن زمان حسن غریبی دبیر سرویس ورزشی این نشریه بود. هیچ وقت فکر نمی‌کردم روزی رسد که خود در جم، خدمتگزاری باشم از نوع اصحاب رسانه. تصور هم نمی کردم حسن غریبی روزی شود سرپرست پارس جنوبی جم و به ذهنم خطور نمی کرد که جم نماینده ای در لیگ برتر فوتبال داشته باشد همچنین روزی فرا رسد که تیم پرسپولیس بیاید جم و باز بخواهم در خصوص خشونت در فوتبال بنویسم.
بگذریم …
دیدار پارس جنوبی جم و پرسپولیس درحالی به پایان رسید که از بدو ورود به ورزشگاه و روئیت تحرکات مسوول برگزاری مسابقه یعنی جلال مرادی، می‌شد از یک دلهره ی پنهان در وجودش پی برد. شاید هم به حق باشد ولی برای او و انتخاب کنندگانش متاسفیم که باید اینگونه مدیری را با این روحیه پای چنین کاری فرستادند.
نوشتن شرح وقایع در زمان برگزاری مسابقه شاید به نوعی بازگویی تصاویری باشد که از شبکه ی سوم سیما پخش شد. اما خبرنگاران « نسیم جم » صحنه هایی را ثبت و ضبط و در اختیار دارند که بنا به نوع خشونت بکار رفته در برخورد مامورین یگان ویژه با هواداران از انتشار آن معذور است.
نه به واسطه ی فوتبال که با داشتن فرهنگ غنی، اکثر هم وطنان، شهرجم و مردم آن را خوب می‌شناسند. آقای جلال مرادی! بدانید هم استانی های شما ( کرمانشاه ) هم خوب جم و جمی را شناختند و اسم آوازه ی جم منهای فوتبال هم بر زبان هاست.
اما دیروز در ورزشگاه برخوردها برعکس شد و کسانی که باید با توجه به نوع برخوردشان تنبیه می‌شدند با میهمان نوازی هرچه تمام جمی ها بدرقه شدند.
به هر جهت هواداران پرسپولیس به هدف خود نائل آمدند و با اعمال حرکاتی همچون پرتاب اشیا و وارد آوردن آسیب های روانی به تیم پارس جنوبی جم و حتی تیم داوری، موجبات برد تیم خود را فراهم کردند.
ناگفته پیداست که ارتکاب چنین اعمال خشونت‌ آمیزی زشت و نفرت انگیز است و همه باید تلاش کنند که شاهد چنین اتفاقی نه در فوتبال که در ورزش نباشیم.
همه می‌دانیم که تیم پارس جنوبی جم، از نوع درجه بندی های فوتبالی حرفه ای نیست ولی این را نیز می دانیم که مردم، هواداران، مسوولین و تیم جم، به جهت درایت و بهره مندی از پتانسیل های ویژه انسانی که در اختیار دارد در حدی بالاتر از حرفه ای است.
گواه این ادعا نیزآماده‌سازی ورزشگاه در زمانی کم، برگزاری مطلوب لیگ یک و برگزاری بدون حاشیه ی مسابقات لیگ برتر تا قبل از این بازی است.
اما جای این سوال باقی است فردی چون جلال مرادی که مسوول برگزاری دیدارحساس پارس جم و پرسپولیس بود، چرا این گونه باید با مدیریت احساسی خود شرایط را در ورزشگاه امنیتی کند؟
برخوردهای به دور از انتظار فردی که سازمان لیگ به وی اعتماد کرده بود، نه با هواداران، نه با خبرنگاران و نه حتی با مسوولین محلی در نوع خود شایسته که نبود هیچ، حتی موجب شد تا این نوع مدیریت به یگان ویژه ی مستقر در ورزشگاه نیز سرایت تا شاهد اتفاقات تلخ ضرب و شتم هواداران پارس جنوبی جم باشیم.
چه دلیلی دارد سازمان لیگ فردی که شرایط روحی چنین فضای را ندارد و حتی شرایط فیزیکی ورزشگاه را از نزدیک لمس نکرده و فقط بر اساس ذهنیتی که بدخواهان جم برایش ترسیم کرده اند همچنین این گونه پریشان خاطر بازی را برگزار می کند را به عنوان مسوول برگزاری یک دیدار حساس انتخاب می کند؟
جلال مرادی که در سال ۸۲ و بعد ازبازی ملوان و پرسپولیس با داوری ضعیف خود برای همیشه از داوری بازی های پرسپولیس محروم شده بود ثابت کرد که باید ازمسوول برگزاری دیدارهای حساس هم محروم شود. چرا که تحت تاثیر نام پرسپولیس قرار گرفته بود و با مدیریت خود زخمی بر دل هواداران جمی گذاشت که برای همیشه ماندگار است.
مرادی که تا دقایق آخر درورزشگاه حضور داشت و نظاره گر آماج حمله ی باتوم به دستان و شاهد فرود لگدهای مامورین یگان ویژه بر پیکر هواداران جمی بود، باید بداند که مدیریتش برای این دیدار خیلی ضعیف بود.
سازمان لیگ هم بداند که اگر مسوولیت این دیدار را به هیات فوتبال جم واگذارکرده بود قطعا” بنا به سابقه ای که از آنها سراغ داشت و داریم، بهترمدیریت می‌کرد.
حال این سوالات مطرح است:
مرادی چگونه باید درد باتوم های یگان ویژه برگرده ی هواداران جمی را درک و خود را ببخشاید؟
فدراسیون و سازمان لیگ چه جوابی برای عدم مدیریت خود و به کارگیری فردی چنین حیران در برگزاری دیداری به این مهمی دارد؟
آیا جناب فتاحی، جوابی برای والدینی دارد که به سازمان لیگ اعتماد کرده و فرزندانشان را تا ورزشگاه بدرقه کرده اند؟
اگر یکی از همین هواداران با توجه به نوع مهلک بودن برخوردها به خانه برنمی گشت، چه کسی پاسخ قانع کننده ای به خانواده ی او می داد؟
خودش؟ که نبود! پرسپولیس که برد از آنش شد؟ مسوولین محلی که قاعدتا” هیچ کاره بودند؟ یگان ویژه؟ یا مسوول برگزار کننده، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال؟ کدام یک؟
مطلب تلخ تر، برخورد قهری ماموران یگان ویژه مستقر در ورزشگاه با هواداران با فرهنگ پارس جنوبی جم است که در نوع خود جالب بود.
این سوال در اذهان ایجاد می شود که چرا و بنا به کدام دلیل منطقی یگان ویژه به جای مدیریت ازخشونت بهره برده و بوسیله ی باتوم و پوتین به جان هواداران معصومی افتاد که فقط به عشق نام شهرشان و فوتبال ناب به ورزشگاه آمده بودند؟
یگانی که نیک می‌دانست مردم و هواداران باشگاه پارس جم همواره با یک ندا از سوی ریش سفیدان خود بر حسب داشته‌های فرهنگی، مرید آمرانند.
آیا یگان نیز براساس آنچه که بدخواهان فوتبال جم و جمی ها برایشان ترسیم کرده بودند فریب خوردند؟
فرمانده یگان ویژه مستقردر ورزشگاه چه جوابی به اعتماد مادری دارد که به خیال آنکه امنیت ورزشگاه به دست آنها سپرده شده اجازه ی رفتن فرزندش به ورزشگاه را صادر کرده است؟
« نسیم جم » آمادگی دارد تمام تصاویری که بنا به نوع خشونت به کار رفته از سوی نیروهای یگان ویژه از انتشار آن معذور است را در اختیار دادستانی و مراجع صالح رسیدگی قرار دهد تا با مسببین اصلی این اتفاق ناگوار برخورد شایسته صورت پذیرد.

در زمينه‌ي انتشار نظرات مخاطبان رعايت چند مورد ضروري است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسي تايپ کنيد.
  • «نسیم جم» مجاز به ويرايش ادبي نظرات مخاطبان است.
  • نسیم جم از انتشار نظراتي که حاوي مطالب کذب، توهين يا بي‌احترامي به اشخاص، قوميت‌ها، عقايد ديگران، موارد مغاير با قوانين کشور و آموزه‌هاي دين مبين اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأييد مدير بخش مربوطه منتشر مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.