کد خبر : 817
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 دسامبر 2017 - 14:36

ته لنجی راه ارتزاق ساحل نشین است

ته لنجی راه ارتزاق ساحل نشین است

حسین بردستانی/ فعال اجتماعی و کارشناس ارشد انرژی، مسائل استراتژیک و بازاريابي این روزهای دشوار، نفس گیر و پر استرس اجرایی شدن مصوبه جدید هیئت دولت در خصوص کالای ملوانی؛ شاید از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران مسائل اقتصادی آنگونه که باید قابل لمس نباشد، اما برای مردم جنوب استان بوشهر که سال هاست از طریق

حسین بردستانی/ فعال اجتماعی و کارشناس ارشد انرژی، مسائل استراتژیک و بازاريابي

این روزهای دشوار، نفس گیر و پر استرس اجرایی شدن مصوبه جدید هیئت دولت در خصوص کالای ملوانی؛ شاید از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران مسائل اقتصادی آنگونه که باید قابل لمس نباشد، اما برای مردم جنوب استان بوشهر که سال هاست از طریق دریا ارتزاق می کنند حیاتی است و چشم امیدشان به اقدامات مسئولین و وکلای مردم در خانه ملت می باشد.

همسایگی دریا و داشتن حداقل امکانات زندگی، از عواملی است که باعث شده مساله ساماندهی ته لنجی به بزرگترین دغدغه بندر نشینان تبدیل شود. واقع شدن شهرستاهای جنوبی استان در مجاورت دریا، همیشه باعث برکت و فراوانی نعمت بوده است، اگر چه امروزه این همسایگی صرفاً، امید بقاء و حفظ حداقل معیشت را عاید آنها می کند.

صیادی و گرفتن روزی حلال از سفره دریا، تجارت و داد و ستد کالا با کشورهای همسایه برای دوران های طولانی، ایجاد رفاه و آسایش نسبی را برای ساحل نشینان جنوب استان فراهم کرده است. آنچه در سال های اخیر مایه تاسف است، این است که این شرایط حداقلی ارتزاق و بقاء به صورتی نا آگاهانه در حال تخریب است و معاش ساحل نشینان روز به روز در حال محدود و محو شدن می باشد.

سفره دریا که سال های سال بسیار پر برکت بود و صیّادان در حالی که با همنشینی با دریا به آرامش می رسیدند، روزی خود را نیز از دریا دریافت می کردند و عازم خانه می شدند؛ اکنون با کم شدن ذخایر آبزیان دریایی، در اثر سوء مدیریت و صدور مجوز های خارج از ضوابط و نیز وجود صیدهای غیر مجاز و حتی مجاز ویرانگر مثل صید تریال، دیگر همنشینی با دریا چندان آرام بخش نیست و صیّاد ما نیز تقریبا مطمئن است که دریا دیگر نمی تواند روزی خانواده اش را تامین کند.

عدم توجه شیلات به تقویت ذخایر آبزیان، آلودگی های آبهای ساحلی و تخریب مرجان ها به عنوان زیستگاه و محل تکثیر آبزیان و صید بیش از حد، این مشکل را دو چندان نموده است.
تجارت سنتی تحت عنوان «ته لنجی» نیز روش دیگری برای تامین معاش مردم ساحل نشین بوده و سال ها توسط دولت های مختلف مدیریت شده و در عین حال که از افراط در آن و آسیب به تولید داخل جلوگیری کرده است، راه تامین حداقل های زندگی مردم را نیز هموار کرده است.

آنچه که متاسفانه اکنون شاهد آن هستیم، این است که علی الظاهر به بهانه حمایت از تولید داخل، راه تامین روزی مردم از این طریق را به طور کامل بسته اند. باید به این تصمیم گیران عزیز عرض نمایم که این کار نه تنها کمکی به اقتصاد کشور نخواهد کرد بلکه بدون اندیشیدن به مشاغل جایگزین، تعطیل کردن زندگی مردم ساحل نشین، می تواند در دراز مدت تبعات اقتصادی و حتی امنیتی بسیار زیانباری را نیز به همراه داشته باشد.

نگاهی به وضعیت اسفبار بازارهای شهرهای ساحلی که زمانی قلب تپنده شهر بودند، نشان می دهد که این اقدام کارشناسی نشده، چه زیانی به مردم قشر مستضعف آورده است. طبیعتا، شهری که دریا دارد، مشاغل آن هم دریایی خواهد بود. به نظر می رسد این اقدام در کوتاه مدت سبب از بین رفتن معیشت و ارتزاق خیل کثیری از افرادی می شود که در سال های گذشته به موضوع آموزش و مهارت آموزی آنها اصلاً توجهی نشده و آنچه را که در این سال ها بدست آورده اند نیز محصول همت و زحمت شخصی و جمعی خودشان بوده و عجیب است که این مردمان زجر کشیده بی ادعا که نه باری بر دوش دولت بودند و نه مانعی بر سر راه توسعه، امروز قربانی ناکارآمدی و ضعف و بی توجهی و البته بی تخصصی برخی از مدیران دولتی که درصدد توجیه ضعف های مدیریتی خود و انداختن گناه همه عقب مانده گی ها بر دوش ته لنجی و کالای همراه ملوان و مترادف دانستن ته لنجی و قاچاق؛ شده اند.

آیا دولت مردان و مدیران استانی که مکرر در نشست ها و سخنرانی ها از مضرات ته لنجی برای اقتصاد منطقه و کشور گفته اند، از خدمات مردم جنوب استان بوشهر به اقتصاد کشور نیز سخنی گفته اند؟

آیا اگر منافع و منابع فراوان و فرصت های شغلی بیشمار در منطقه گازی پارس جنوبی و مناطق نفت خیز استان بوشهر و پایانه های نفتی، متعلق به همه آحاد ملت است و جزء چند شغل سطح پایین و کمک های حداقلی به بهانه توسعه محیط پیرامونی، چیزی به فرزندان و ساکنان این مناطق نمی رسد؟

آیا زجرها و گرما و آلودگی و فقر و توسعه نیافتگی و بیماری های فراوان و امتیازات رایگان و امکانات مادی و رفاهی بی شمار هم علی السویه توزیع شده است؟

اگر قرار است سهم پیمانکاری ها و منابع فراوان مادی این گنجینه ثروت صرفاً به دیگران تعلق بگیرد، چرا باید رنج و آلودگی و بیماری سهم ساکنان جنوب استان بوشهر باشد؟

آیا دولت و مدیران دولتی و استانی که به بهانه جلوگیری از تضییع حقوق ملت، در صدد محدود و البته ممنوع کردن واردات کالای همراه مسافر هستند، به تضیبع حقوق انسانی و حیاتی این مردم که تا پیش از این حق هوای پاک، طبیعت زیبا و زندگی آرام از آنها سلب شده بود و اکنون حق داشتن شغلی آبرومندانه و معیشتی مسلمانانه و شرافتی آزادمنشانه از آنها دریغ شده است، نیز اندیشیده اند؟

به نظر می رسد این سنت سیئه حذف موضوع به جای حل آن، کماکان در رفتار و کردار مدیران ملی و استانی، وجود دارد که پیش از جایگزینی و استقرار سیستمی بهتر برای حفظ کرامت و عزت و معیشت مردمان جنوب استان، با ارّه ای بر دست برای کسب رضایتی موهوم، ریشه شجره معیشت مردم را قطع کرده اند و بادی در غبغب به این افتخار می بالند.

مناسب و ضروری می نماید که مدیران سیاسی و اقتصادی و امنیتی استان به اهمیت حضور مرزدارانی شاد و راضی و شکرگزار در نوار ساحلی کشور بیش از این بیندیشند و از تبعات افزایش بیکاری و فقر و نیز بروز بیماریهای فراوان اجتماعی و اخلاقی در نتیجه این سیاست ها و مصوبات کارشناسی نشده و افزایش حاشیه نشینی و کوچ جوانان و تبعات حضور افراد بی تخصص و حتی تعهد به فرهنگ جامعه جدید، که در نتیجه افزایش مهاجرت افراد شغل از دست داده روی می دهد، بیشتر بیندیشند، البته پیش از آنی که دیر شود.

کوتاه سخن آنکه، این اقدام کارشناسی نشده عجولانه در شرایطی که کشورهای حاشیه خلیج فارس حداکثر محدودیت ها را برای شناورهای دریایی ایرانی اعمال می کنند و نیز فشار آلودگی ها و مشاهده تبعیض های فراوان در مشاغل و منافع پارس جنوبی و شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی خصوصی و دولتی و نیز گرمای طاقت فرسا و کاهش ذخیره آبزیان و پایان یافتن منابع آبی و نابودی عنقریب کشاورزی استان و حذف فرصت های شغلی حداقلی موجود، بدون اندیشیدن به نتایج و تبعات ناخوشایند آن و افزودن باری بر رنج های مردم، هرگز در راستای منافع ملی و حفظ امنیت مرزها صورت نگرفته و بیم آن می رود که تبعات آن در بلند مدت، امنیت مرزهای کشور را به خطر اندازد، لذا بیش از این فرصت سوزی جایز نیست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.