کد خبر : 830
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۹:۲۲

دادستان، فرماندار یا بخشدار جم!/ کدام یک در حادثه ی روستای بهارستان مقصرند؟

دادستان، فرماندار یا بخشدار جم!/ کدام یک در حادثه ی روستای بهارستان مقصرند؟

ساخت و سازهای غیر مجاز طی چند سال گذشته، علیرغم شکل گیری دهیاری در اکثر روستاهای شهرستان جم رو به رشد است و بعضا” تا عدم نیاز فرد خاطی به مجوزات سه گانه آب و برق و گاز، پروانه ساختمانی صادر نمی شود. به گزارش نسیم جم؛ روستای بهارستان به دلیل اهمال مسئولین شهرستانی به

ساخت و سازهای غیر مجاز طی چند سال گذشته، علیرغم شکل گیری دهیاری در اکثر روستاهای شهرستان جم رو به رشد است و بعضا” تا عدم نیاز فرد خاطی به مجوزات سه گانه آب و برق و گاز، پروانه ساختمانی صادر نمی شود.

به گزارش نسیم جم؛ روستای بهارستان به دلیل اهمال مسئولین شهرستانی به ویژه فرمانداری و بخشداری مرکزی بالغ بر ۸ سال در انتظار شهر شدن است و قلم رسانه‌ها نیز در نوشتار این مهم و گزارش این موضوع نه از جوهر شده و نه باز ایستاده ولی چرا این مهم رقم نمی خورد، خدا داند!

پدیده مهاجرت از یک سو و گستردگی روستا از دیگر سو، مواجه ی این روستا با انبوهی از مشکلات را به یک کشتی شبیه کرده است که در تلاطم دریا در حال غرق شدن است و چشم ملوانانش فقط بخداست.

حاشیه نشینی، تغییر کاربری های غیرکارشناسی، احداث بناهای غیرمجاز و معضلات اجتماعی همچون خودکشی و اعتیاد در این روستای بزرگ از جمله ی مشکلات این روستاست.

اگر در خصوص شهر شدنش قانون را علم نکنیم و سخن به میان نیاوریم اما در امر ساخت و ساز، قانون به صراحت هر چه تمام، مالکین در روستا را موظف کرده قبل از ساخت از دهیاری مجوز ساخت بگیرند و دولت نیز مکلف به رعایت قوانین جاری نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سطح روستاست.

در این بین دو حالت وجود دارد. حالت اول که مالک مجوز می گیرد و تمام. در حالت دوم مالک بدون مجوز ساخت کرده و بعد از اتمام به دهیاری مراجعه کرده و تقاضای دریافت انشعابات سه گانه دارند که در این مورد دهیاری ها با اقدام غیرقانونی و از روی مصلحت اقدام به صدور پروانه می کند و یا اینکه مراتب را به بخشداری ارجاع داده تا در کمیسیون ماده ۹۹ در خصوص ساخت و ساز غیر مجاز چاره اندیشی شود و حجت را بر خود تمام فرض می نمایند.

هر چند کاهش ساخت و سازهای غیر مجاز علاوه بر برخوردهای قانونی، مستلزم فرهنگ سازی و احساس مسئولیت از سوی مسئولین است ولی در برخی موارد به هر نحو میل به تخلف ساختمانی در ساختمان های دارای پروانه نیز مشاهده می شود که در این مورد می بایست فرد خاطی مورد بازخواست واقع شود.

همانطور که اشاره شد یکی از اهرم‌های قانونی در مواجه با ساخت و سازهای غیر مجاز و بیرون از محدوده قانونی روستا، کمیسیون ماده ۹۹ است که متاسفانه سال هاست در بخشداری مرکزی و فرمانداری جم مغفول مانده و دست به دست می شود.

هرچند که در این بین شورای اسلامی و دهیاری‌ نیز بی‌تقصیر نیست و ساخت و سازهای غیر مجاز، ناشی از اقدامات ضعیف آنهاست اما فرو ریختن ساختمان در روستای بهارستان و کشته شدن چند تبعه ی افغان که در خبرگزاری های کشوری و سایت های محلی نیز انعکاس یافت، نتیجه ی عدم عزم جزم مسئولین شهرستانی برای درک مشکلات متعدد این روستای ۶۰۰۰ نفری با پتانسیل های ویژه است.

این حادثه به قدری تامل برانگیز بود که دادستانی در معیت بخشدار مرکزی و معاون فرماندار مستقیماً در محل حضور می یابند تا در جریان کم و کیف آن قرار بگیرند!

اگر از چرایی فرو ریختن ساختمان و عدم توانایی نیروهای امدادی در مواجهه با چنین اتفاقی بگذریم از قصور مسئولین شهرستانی در این اتفاق نمی توان گذشت.

از جناب دادستان باید پرسید آیا تخلف ساختمانی جرم مشهود نمی‌باشد؟

مگر دستگاه قضایی شهرستان در کمیسیون های مواد ۹۹ و ۱۰۰ نماینده ندارد؟
چرا در خصوص جرایم متعدد ساختمانی، دادستانی در نقش مدعی العموم ورود نمی کند تا شاهد وقایع تلخ این چنینی نباشیم؟
مگر دادستان در همین نقش، حافظ منافع شهروندان از طریق اعمال قانون یا نظارت بر حسن اجرای قانون نمی باشد؟

جناب دادستان! از بدو تصدی تان بر مسند دادستانی چند بار از اتاق خود خارج و مشکلات بهارستان را بر حسب وظیفه از نزدیک رصد فرموده تا نخواهید در این اتفاق دردناک آدرس این روستا را از دیگران بپرسید و پرونده ی شهر شدنش را در این برهه به یاد آورید؟

جناب فرماندار!
چرا سال ها این روستا در انتظار شهر شدن است و روز به روز بر مشکلات آن افزوده می شود ولی اقدامی صورت نمی پذیرد؟
اهمال صورت گرفته در خصوص شهر شدن بهارستان و شکل نگرفتن تشکیلات مدیریتی قابل در این روستا را چه کسی باید پاسخگو باشد؟
اگر خاطرتان یاری کند در زمان سرشماری عوامل شما بعضا” از تولد نوزادی در این روستا نیز خبر داشتند، مشکل کجاست همین عوامل، از ساخت و سازهای غیرمجاز این ساختمان بی‌خبرند و اگر خبر دارند چاره ای اندیشیده نمی‌شود؟

در انتها جناب بخشدار!
اگر خاطر شریفتان مکدر نمی‌شود چرا مدت هاست که پرونده های کمیسیون ماده ۹۹ در شور بین بخشداری و فرمانداری بلاتکلیف است و اقدامی در این خصوص صورت نمی‌گیرد؟ ( در همین خصوص چند ماه است پرونده ساختمانی آقایان ع. ا. و م.ا. در دست اقدام است و اتفاقی حاصل نگردیده؟ )
چرا باید ساختمانی به طبقه دوم برسد و عوامل تحت امر شما در آن روستا از ساخت آن اطلاعی نداشته و در صورت اطلاع قدرت مقابله ای نداشته باشند؟
اگر بنا به دلایل پروژه های نیمه کاره در سراسر روستا، شاهد اتفاقی از نوع دیگرش باشیم آیا حضور به موقع شما و معاون فرماندار، دردی را دوا خواهد کرد؟

به هر حال این حادثه زنگ خطری بود که به صدا درآمد و شاهد جان باختن  تعدادی کارگر بودیم که قربانی اهمال و نبوغ مدیریتی شما در شهرستان شدند.
آیا برای جلوگیری از حوادث آینده درس می‌گیریم؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حسن یکشنبه , ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵

متن بسیار خوب و منطقی نوشته شده. ممنون از نسیم جم